Osoba trzymająca smartfona z aplikacją do testowania prędkości 5G pokazującą wyniki prędkości pobierania, wysyłania i opóźnienia.
LINKI AFILIACYJNE

Nie tylko Speed Test. Wybraliśmy wiarygodne testery szybkości internetu

4 minuty czytania
Komentarze

Kiedy nie jesteśmy do końca zadowoleni z działania internetu, warto sprawdzić jego szybkość. Speed Test oraz inne powiązane z nim narzędzia pozwalają zrobić to bezpłatnie. Zobaczcie, jakie rozwiązania są dostępne i wybierzcie odpowiednią opcję dla siebie.

Co umożliwia Speed Test i inne testy szybkości internetu?

Dzięki rozwiązaniom takim jak Speed Test można w prosty sposób i za darmo sprawdzić szybkość swojego łącza. Można to wykorzystać w razie problemów z internetem, ale nie tylko. Tego typu narzędzia są pomocne w wyborze, które usługi telekomunikacyjne (od jakiego operatora) powinny działać lepiej w naszej lokalizacji.

Testy szybkości internetu pomagają również w oszacowaniu, na jakie zadania powinno wystarczyć nasze łącze. Czy sprawdzi się ono w grach online i streamingu wideo, czy raczej musimy rozejrzeć się za lepszą ofertą lub routerem, jeżeli zamierzamy robić coś więcej, niż tylko przeglądanie stron internetowych? Narzędzia takie jak Speed Test pomogą nam zdecydować.

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli propozycji usług do sprawdzania szybkości internetu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Speed Test

Wynik testu prędkości internetu, ping: 8 ms, pobieranie: 925,11 Mb/s, wysyłanie: 60,40 Mb/s.
Fot. speedtest.pl / zrzut ekranu

To uniwersalne i ogólnodostępne narzędzie do sprawdzania szybkości internetu funkcjonuje już od wielu lat. Wykonując kilka kliknięć, możemy poznać prędkości pobierania i wysyłania danych, a także opóźnienie podane w milisekundach. Na podstawie pomiarów wykonywanych przez użytkowników Speed Test przygotowuje rankingi operatorów oferujących najszybszy internet w poszczególnych kategoriach. Serwis opracowuje również inne zestawienia, choćby te dotyczące prędkości internetu w miastach w Polsce.

Z narzędzia Speed Test można korzystać w przeglądarce, a także w aplikacji mobilnej na urządzeniach z Androidem oraz iOS. Program jest dostępny w wersji klasycznej oraz z dopiskiem „light” (uproszczona szata graficzna i mniejsza waga aplikacji).

PRO Speed Test

zrzut ekranu z pomiaru pro speed test
Fot. PRO Speed Test / materiały prasowe

To narzędzie jest powiązane z opisaną wcześniej usługą, jednak różni się certyfikowaniem przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W efekcie aplikacja pozwala wykonać certyfikowane pomiary i wygenerować raport, który można wykorzystać m.in. w postępowaniu reklamacyjnym do wykazania stałych i powtarzających się rozbieżności pomiędzy tym, jak wykonywana jest umowa z operatorem, a tym, jakie wartości zostały w tej umowie wskazane.

System pomiarowy PRO Speed Test składa się z następujących komponentów: strony www z panelem użytkownika, aplikacji stacjonarnej na komputery z systemem Windows i macOS, aplikacji mobilnych i aplikacji WEB.

Fragment opisu na stronie pro.speedtest.pl

Certyfikowaniu podlega aplikacja stacjonarna na komputery.

FIREPROBE Speed Test

Wynik testu prędkości internetu z serwisu FIREPROBE: prędkość pobierania 889,61 Mb/s, prędkość wysyłania 59,66 Mb/s, ping 9 ms, jitter 3 ms. Oceny: przeglądanie stron 5/5, streaming wideo (LQ) 5/5, streaming wideo (HQ) 5/5, rozmowy (Skype, WhatsApp) 5/5, gry online 5/5.
Fot. speedtest-test.fireprobe.net / zrzut ekranu

Kolejne narzędzie, które działa zarówno w przeglądarce, jak i w formie aplikacji na urządzenia mobilne. W aplikacji znajdziemy tryb ciemny, pomiar prędkości i jakości łącza, historię wyników pomiarów (listę i mapę), mapy zasięgu sieci komórkowych, a także opcję planowania testów automatycznych.

Wersja przeglądarkowa także ma jednak ciekawy element. Narzędzie oszacowuje w pięciostopniowej skali, jak internet, z którego korzysta użytkownik, sprawdzi się w poszczególnych zadaniach (przeglądanie stron www, streaming wideo, komunikatory, gry online).

Mój internet jest zbyt wolny. Co zrobić?

Jeśli testy szybkości internetu wykazały, że połączenie charakteryzuje się wyjątkowo słabą szybkością, może być to powód do interwencji u operatora. Możemy jednak wcześniej sami spróbować zaradzić problemowi. Szczególnie jeśli korzystamy z internetu mobilnego.

Działanie internetu mobilnego w bardzo dużej mierze zależy od lokalizacji urządzenia z kartą SIM od operatora. Przestawienie routera w inne miejsce w mieszkaniu może znacząco poprawić szybkość wczytywania się stron internetowych i pobierania plików. To, jak działa mobilny internet, zależy również od obciążenia sieci, a nawet warunków atmosferycznych. Z tym już niewiele można zrobić, jednak wiedza, że pobieranie plików może być znacznie wolniejsze wieczorem, niż w godzinach porannych, może dla niektórych być przydatna.

Jeśli chcemy mieć szybszy internet, powinniśmy także zwrócić uwagę na urządzenie, z którego korzystamy. Jeśli wykupiliśmy u operatora ofertę z dostępem do 5G, ale nasz smartfon lub router nie obsługuje tego standardu, to nie wykorzystamy w pełni potencjału planu taryfowego. Szybkość internetu mobilnego w optymistycznym scenariuszu sięgnie poziomu kilkudziesięciu Mb/s, podczas gdy w przypadku 5G prędkości na poziomie kilkuset Mb/s nie są niczym nadzwyczajnym.

Dziękujemy za lekturę artykułu. Czy jesteś fanem sportu, ale lubisz też wypoczynek? Podziel się z nami swoją opinią w krótkiej ankiecie! Zajmie ci to kilka sekund, a my chętnie poznamy twoje zdanie na temat oglądania wydarzeń sportowych.

Zdjęcie otwierające: aslysun / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw