Różne rodzaje metalowych i plastikowych złącz komputerowych na białym tle.

USB 3.0. Co musisz wiedzieć o tej technologii i co ją zastąpi?

6 minut czytania
Komentarze

USB, czyli Universal Serial Bus, oznacza uniwersalną magistralę szeregową. Koncepcja powstała w latach 90. XX wieku i dzisiaj nie wyobrażamy sobie komputerów i smartfonów pozbawionych tego portu. Dzisiaj powszechnie stosowany jest standard USB 3.0, znany również jako SuperSpeed USB, wprowadzony w 2008 roku. Nie wyparła go nawet nowsza wersja, USB 4.0, która pojawiła się kilka lat temu.

Osoba trzymająca pendrive na tle otwartego laptopa na drewnianym biurku.
Fot. SergeyKlopotov / Shutterstock

Przez lata pojawiały się (i znikały) różne typy złącz, a pierwsze standardy USB, jak na dzisiejsze wymagania, nie były zbyt szybkie. Liczyło się jednak coś innego – uniwersalność, a konkretnie możliwość stosowania jednego złącza w wielu różnych urządzeniach i ich peryferiach.

Standardy a złącza USB

Warto na początku rozróżnić standardy USB, które odnoszą się do technicznych możliwości interfejsu, takich jak prędkość przesyłania danych, pobór mocy i kompatybilność, od złącza USB – czyli fizycznego elementu, który umożliwia podłączenie urządzeń do komputera lub innych urządzeń.

Standardy opisywane są numerycznie, od USB 1.0 w 1996 roku, po USB 4.0, który zadebiutował w 2019 roku. Z kolei rodzaje złączy USB obejmują:

Rodzaje złączy USB: USB Type A, USB Type B, USB Type C, USB 3.0, USB Mini A, USB Mini B, USB Micro A, USB Micro B, USB Micro B Super Speed.
Fot. zuperia / Shutterstock
  • USB-A – prostokątne złącze, najczęściej stosowane w komputerach i innych urządzeniach jako port hosta.
  • USB-B – kwadratowe złącze z lekko ściętymi rogami, zwykle używane w urządzeniach peryferyjnych (np. drukarki lub skanery).
  • USB-C – nowsze, owalne złącze, które jest dwustronne (ma symetryczną budowę) i oferuje szybsze prędkości transmisji danych. Może również dostarczać więcej mocy, na przykład zasili podłączony sprzęt, pobierający większe ilości prądu, co zwalnia z konieczności stosowania dodatkowych zasilaczy oraz obsługuje różne tryby pracy. Obecnie jest to najbardziej uniwersalne złącze stosowane w szerokiej gamie urządzeń, m.in. smartfonach, laptopach, tabletach, monitorach i dyskach zewnętrznych. Od 2024 roku jest unijnym standardem złącza.
  • Mini USB – miniaturowe złącze typu B, kiedyś popularne w urządzeniach przenośnych, ale obecnie zastąpione przez złącze USB-C
  • Micro USB – miniaturowe złącze typu B, kiedyś często stosowane w smartfonach, czytnikach i innych małych urządzeniach. Obecnie wyparte przez USB-C.

Oto dlaczego USB 3.0 jest tak popularny

O ile standard USB 1.1 odszedł już do lamusa, jego śladami szybko podąża USB 2.0. Wszystko za sprawą standardu USB 3.0, który oferuje znaczące ulepszenia w zakresie prędkości, możliwości i zastosowań względem starszych standardów, na dodatek nie jest ograniczony do złącza USB-C tak jak USB 4.0. Standard ten będzie nam towarzyszył, dopóki w użyciu są wykorzystujące go komputery, aparaty, skanery, klawiatury, drukarki, pendrive’y czy dyski zewnętrzne, które wyposażone są w złącza USB-A. 

Zewnętrzny dysk SSD podłączony do laptopa za pomocą kabla USB.
Fot. Temu / materiały prasowe

Prędkość

USB 3.0, który zapewnia teoretyczną przepustowość do 5 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszą niż 480 Mb/s oferowane przez USB 2.0. A są przecież jeszcze ulepszone wersje, tj. USB 3.2 (często określane jako USB 3.1 Gen 1 i USB 3.1 Gen 2), oferujące odpowiednio do 5 Gb/s (SuperSpeed USB) i do 10 Gb/s (SuperSpeed USB 10Gbps).

Warto jednak pamiętać, że szybkość przesyłu danych zależy nie tylko od samego urządzenia, ale też od kabla. Aby osiągnąć maksymalną prędkość, potrzebny będzie kabel USB 3.0. Co więcej, urządzenia USB 3.0 są wstecznie kompatybilne z portami USB 2.0. Oznacza to, że można podłączać urządzenia USB 2.0 do portów USB 3.0, ale będą one działać z prędkością USB 2.0.

Problem z USB-C w ThinkPadach
Fot. Lenovo / materiały prasowe

W kwestii kabli warto nadmienić, że dla każdego standardu znaczenie ma długość kabla. W specyfikacji każdego rodzaju standardu USB znajduje się informacja o maksymalnej długości kabla. W przypadku USB 2.0 jest to aż 5 metrów, natomiast w USB 3.2 Gen. 1 i 2 kabel nie może być dłuższy niż 3 metry. USB 4 dopuszcza z kolei kabel o maksymalnej długości jedynie 80 centymetrów.

Standardy zasilania i ładowania

W zależności od wersji Universal Serial Bus, przez kabel przepływa prąd o różnym natężeniu. Przekłada się to na kwestie związane z zasilaniem podłączonych urządzeń.

StandardNapięcieMaks. natężenie prąduMaks. moc
USB 1.0/1.15 V0,1 A0,5 W
USB 2.05 V0,5 A2,5 W
USB 3.0/3.1 (Gen1)5 V0,9 A4,5 W
USB 3.1 (Gen2)5 V3 A15 W
USB–BC (battery charging)5 V1,5 A7,5 W
USB–PD (power delivery)5 V, 12 V, 20 V5 A100 W
Źródło: Conrad.pl

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dwa standardy:

  • Battery Charging Specification (USB–BC) – jest prostszym i starszym standardem, odpowiednim dla urządzeń o niskich wymaganiach energetycznych.
  • Power Delivery (USB-PD) – jest nowszym i bardziej zaawansowanym standardem, oferującym szybsze ładowanie i większą elastyczność dla urządzeń o wyższych wymaganiach energetycznych. Sprawia, że urządzenia peryferyjne nie potrzebują dodatkowego zasilania elektrycznego. Obsługuje dynamiczne negocjowanie mocy, umożliwiając urządzeniu i ładowarce uzgodnienie optymalnej mocy ładowania. Co więcej, umożliwia zasilanie w energię w dwóch kierunkach. 

Transfer danych

Inną cechą USB 3.0 jest tryb full duplex. W przeciwieństwie do USB 2.0, które działa w trybie single duplex (jednokierunkowo), USB 3.0 umożliwia jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych. Zwiększa to wydajność i pozwala na płynniejszą pracę urządzeń podłączonych przez USB. Dlatego USB 2.0 wykorzystuje cztery styki, które są w stanie przesyłać dane tylko w jednym kierunku, podczas gdy USB 3.0 ma dodatkowych pięć styków, przeznaczonych do transferu – dzięki temu dane można jednocześnie wysyłać w obu kierunkach.

Porównanie standardów USB

StandardInne nazwyLogoData premieryObsługiwane portyMaksymalne transfery danych
USB 1.1Full Speed USB1998USB-A
USB-B
12 Mbps
USB 2.0Hi-Speed USBusb types - high speed2000USB-A
USB-B
USB Micro A
USB Micro B
USB Mini A
USB Mini B
USB-C
480 Mbps
USB 3.2 Gen 1USB 3.0
USB 3.1 Gen 1
SuperSpeed
usb types - super speed 5G2008
(USB 3.0)
2013
(USB 3.1)
USB-A
USB-B
USB Micro B
USB-C
5 Gbps
USB 3.2 Gen 2USB 3.1
USB 3.1 Gen 2
SuperSpeed+
SuperSpeed 10Gbps
usb types - super speed 10G2013
(USB 3.1)
USB-A
USB-B
USB Micro B
USB-C
10 Gbps
USB 3.2 Gen 2×2USB 3.2
SuperSpeed 20Gbps
usb types - super speed 20G2017
(USB 3.2)
USBC20 Gbps
USB 4USB4 Gen 2×2
USB4 20Gbps
usb4 vs thunderbolt2019USB-C20 Gbps
USB 4USB4 Gen 3×2
USB4 40Gbps
usb4 vs thunderbolt2019USB-C40 Gbps
USB 4 v2USB4 Gen 42022USB-C80 Gbps
Źródło: Eaton, USB: Port Types and Speeds Compared, Wikipedia, własne

Co zastąpi standard USB 3.0?

Obecnie najnowszym standardem USB jest USB 4.0, wprowadzony w 2019 roku. Oferuje on jeszcze większą prędkość (do 40 lub 80 Gb/s), obsługę Thunderbolt 3, wideo DisplayPort, dostarczanie mocy do 100 W i lepsze zarządzanie energią. USB 4.0 jest jednak stopniowo wprowadzany na rynek i nie jest jeszcze tak powszechnie stosowanym standardem, jak USB 3.0.

Zbliżenie na dolną część smartfona i podłączany kabel USB-C.
fot. yalcinsonat1 / Depositphotos

Nie mamy wątpliwości, że USB 3.0 pozostanie popularnym standardem jeszcze przez wiele lat. Niemniej technologie USB nieustannie ewoluują, możemy więc spodziewać się dalszych ulepszeń prędkości, wydajności i funkcjonalności w przyszłych wersjach.

Źródło: Eaton, Conrad, TechLord, Wikipedia. Zdjęcie otwierające: xzx717073557 / Pixabay.com

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw