Wiedzieliśmy, że Internet nieustannie się zmienia. Intrygujące badanie Pew Research Center pokazuje jednak, że sieć również się kurczy! I to w zaskakującym tempie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę strony powstałe od 2013 r., ok. 38% z nich nie jest już aktywne.
Internet coraz mniejszy — Spis treści
Jak dokładnie internet się kurczy?
Badacze analizowali m.in. linki, które pojawiają się w outletach newsowych (500 tys. adresów), ale też i na stronach rządowych (kolejne 500 tys. adresów). Ciekawą statystyką jest fakt, że 1/4 sprawdzonych newsów zawiera przynajmniej jeden niedziałający odnośnik, a ponad połowa stron na Wikipedii (54%) ma w źródłach taki zepsuty adres.
Problemy sięgają głębiej. Patrząc tylko na serwis X (dawny Twitter), 20% postów przestaje być widocznych publicznie zaledwie miesiące po publikacji. Co ciekawe, zniknięcia dzieją się częściej, gdy uwzględnimy wyłącznie tweety zamieszczane w arabskich językach, jak i też tureckim.
Archiwum czeka, bo sieć nam znika
Dlatego też właśnie strony jak Internet Archive Wayback Machine są bardzo istotne dla osób, które lubią czasem zatracić się w cyfrowej przeszłości. Od ponad 20 lat to narzędzie zapisuje kopie różnych witryn, które z czasem stają się niedostępne w ogólnej sieci.
Czasami jedyny sposób, aby uzyskać dostęp do starego artykułu, jest właśnie przez ten nietypowy wehikuł czasu. Sam mogę napisać tylko jedno. Wbrew pozorom, bardzo smutnym będzie dzień, w którym Chomikuj.pl w końcu zostanie zamknięte. Wystarczy tylko powiedzieć, że dla studentów to często jedyna droga, by uzyskać dostęp do istotnych podręczników i opracowań. Tyle historii internetu, w jednym miejscu… można tylko się rozpłakać.
Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany w DALLE–3
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.