Złącze HDMI na białym tle.

HDMI ARC. Jak to działa i dlaczego jest ważne dla twojego domowego kina

4 minuty czytania
Komentarze

Zapewne każdy słyszał o HDMI, ale już samo HDMI ARC jest odrobinę mniej znaną technologią. Tym bardziej warto dowiedzieć się o niej więcej, gdyż pozwala na to, by zupełnie inaczej podchodzić do tematu kina domowego oraz ogólnie urządzeń audio w naszym domu. Wystarczy bowiem tylko jeden kabel, by móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności, które daje HDMI ARC.

Czym jest HDMI ARC?

Zbliżenie na porty HDMI ARC, optyczny, AV i złącze kablowe w urządzeniu elektronicznym.
Fot. Mulad Images / Shutterstock

Sama technologia HDMI (High-Definition Multimedia Interface, czyli multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości) zrewolucjonizowała sposób, w jaki podłączamy urządzenia audio-wideo w naszych domach. Choć trudno w to uwierzyć, samo HDMI jest z nami już od ponad 20 lat, ponieważ wprowadzono je w 2003 roku. Dziś trudno wyobrazić sobie telewizor czy konsolę do gier, która nie korzystałaby z tego złącza, które ma już interfejs w wersji 2.1. Warto jednak bliżej przyjrzeć się funkcji ARC (Audio Return Channel), czyli tak naprawdę dwukierunkowej transmisji dźwięku z wykorzystaniem tylko jednego kabla.

HDMI ARC zostało wprowadzone na rynek wraz ze standardem HDMI 1.4 w 2009 roku. Dwukierunkowa komunikacja audio między telewizorem a innymi urządzeniami audio-wideo, takimi jak soundbary, systemy kina domowego czy amplitunery AV, potrafi wiele ułatwić. To nie tylko oszczędność w liczbie kabli, którymi trzeba się przejmować, ale i wyjątkowo uproszczony system konfiguracji sprzętu. Wystarczy bowiem podpiąć sprzęt do telewizora i w zasadzie tyle. Możliwość przesyłania dźwięku z telewizora do zewnętrznego urządzenia audio sprawiła, że zestawy domowego kina stały się przystępniejsze.

Co oferuje HDMI ARC?

Kabel HDMI zakończony złączem męskim na jasnym tle.
Fot. PIX1861 / Pixabay

Przez wiele lat, by podłączyć telewizor do systemu audio, trzeba było korzystać z dodatkowego kabla (np. optycznego). Dzięki HDMI ARC można mieć wszystko podłączone tylko z wykorzystaniem jednego przewodu. Warto jednak pamiętać, by ten nie był zbyt długi (maksymalnie 15 metrów). Samo HDMI ARC nie tylko ułatwia i upraszcza proces podłączania sprzętów, ale też ich jednoczesnego wyłączania. Smart TV pozwalają bowiem na to, by włączać i wyłączać podłączone urządzania razem z samym telewizorem.

HDMI ARC może przesyłać dźwięk wysokiej jakości dźwięk, w tym formaty przestrzenne takie jak Dolby Digital i DTS. Oczywiście skorzystamy z tych możliwości pod warunkiem, że nasze sprzęty audio będą je oferowały. Biorąc jednak pod uwagę to, że większość nowych 55-calowych telewizorów ma naprawdę zaawansowane funkcje dźwiękowe, nie powinno to być problemem.

Czarna szafka z czarnym głośnikiem i subwooferem na podłodze obok.
Soundbar z dodatkowym głośnikiem niskotonowym. Fot. Samsung / materiały prasowe

Korzystanie z HDMI ARC i odpowiedniego systemu audio przekłada się na lepsze efekty dźwiękowe w filmach, ale różnice będzie można także usłyszeć w grach czy podczas słuchania muzyki. Warto jednak dodać, że standardowy ARC nie obsługuje formatów o wyższej przepustowości, takich jak Dolby Atmos, DTS:X, Dolby TrueHD czy DTS-HD Master Audio. Do tego potrzebny jest eARC (Enhanced Audio Return Channel), który został wprowadzony w standardzie HDMI 2.1.

Obsługiwane formatyHDMI ARCHDMI eARC
StereoTakTak
Skompresowane 5.1TakTak
Nieskompresowane 5.1NieTak
Nieskompresowane 7.1NieTak
Wysoka przepustowość (np. Dolby Atmos, DTS:X itd.)NieTak
Tabela prezentują obsługiwane przez HDMI formaty.

Oczywiście jednym z największych plusów stosowania ARC jest to, że dźwięk przesyłany jest bezpośrednio z danej aplikacji do sprzętu audio. Pozwala na to Netflix, Amazon Prime Video czy Spotify, a użytkownik dzięki temu może cieszyć się z lepszej jakości i nie przejmować zbyt dużą liczbą kabli zwisających z telewizora.

Podsumowanie

Nowoczesny salon z płaskim telewizorem wyświetlającym menu aplikacji, przed którym znajduje się soundbar, na tle stylowego wnętrza z rośliną i przesłonami okiennymi.
Fot. Adam Kenton / Unsplash

HDMI ARC ma wiele zalet, ale też i pewne ograniczenia. Jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej przepustowości, to musimy już korzystać z wersji eARC, co może oznaczać konieczności kupienia nowszego urządzenia. Niektóre ze starszych sprzętów mogą mieć też problemy z kompatybilnością, ale mimo to, HDMI ARC to naprawdę rozwiązanie, które potrafi dużo ułatwić. Osoby, które chcą rozbudować swój domowy zestaw telewizyjny o dodatkowy system audio, nie muszą już szukać pomocy profesjonalistów. Proces konfiguracji ogranicza się bowiem do wpięcia kabla w odpowiednie złącze i włączenie funkcji w menu telewizora.

Źródło: opracowanie własne / Wikipedia. Zdjęcie otwierające: Paul Umowski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw