Osoba trzymająca telefon z ekranem logowania do Facebooka, w tle laptop i kubek z napojem.

Jak ukryć znajomych na FB? Poradnik krok po kroku

3 minuty czytania
Komentarze

Facebook pozostaje popularnym serwisem społecznościowym, jednak nie każdy chce udostępniać na nim wszystko na swój temat. Jak ukryć znajomych na FB to temat, który budzi zainteresowanie części użytkowników. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby lista naszych znajomych nie była widoczna dla innych.

Jak ukryć znajomych na FB, korzystając z komputera?

Zacznijmy od tego, jak ukryć znajomych na FB, jeśli w danym momencie korzystamy z komputera. Pierwszy krok to oczywiście otworzenie strony Facebook w przeglądarce internetowej. Po zalogowaniu się klikamy ikonę ze swoim zdjęciem profilowym w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybieramy z listy Ustawienia i prywatność.

jak ukryć znajomych na fb instrukcja zrzut ekranu
Fot. Facebook / zrzut ekranu

W dalszej kolejności klikamy Kontrola prywatności i przechodzimy na sam dół strony, która się pojawi. We wspomnianym miejscu zobaczymy napis Możesz sprawdzić więcej ustawień prywatności na Facebooku. Klikamy słowo Ustawienia.

Na kolejnej stronie klikamy pole wyszukiwania i wpisujemy frazę znajomi. Z listy, która się pojawi, wybieramy Kto może zobaczyć listę Twoich znajomych?. Teraz pozostaje nam wskazać odpowiednią opcję. Do wyboru mamy:

  • Publiczne (każdy może wyświetlić listę naszych znajomych);
  • Znajomi;
  • Znajomi z wyjątkiem… (możemy wybrać, kto konkretnie nie będzie mógł wyświetlić listy);
  • Konkretni znajomi (możemy wskazać, które osoby będą mogły wyświetlić listę);
  • Tylko ja;
  • Ustawienia niestandardowe.
jak ukryć znajomych na fb instrukcja zrzut ekranu
Fot. Facebook / zrzut ekranu

Pamiętaj, że Twoi znajomi kontrolują widoczność swoich znajomości na własnych osiach czasu. Jeżeli użytkownicy zobaczą Twoją znajomość na innej osi czasu, będą mogli zobaczyć ją w Aktualnościach, wynikach wyszukiwania i innych umiejscowieniach na Facebooku. Jeżeli wybierzesz ustawienie „Tylko ja”, tylko Ty będziesz mieć możliwość zobaczenia pełnej listy znajomych na swojej osi czasu. Inne osoby będą widzieć wyłącznie Waszych wspólnych znajomych.

Komunikat Facebooka.

Po wybraniu określonej opcji klikamy niebieski przycisk Gotowe.

Jak ukryć znajomych na FB, korzystając z telefonu?

Smartfon na jasnofioletowym tle z ekranem pokazującym logo Facebooka.
Fot. Mehaniq / Shutterstock

Obecnie wiele osób do przeglądania mediów społecznościowych używa głównie telefonu, a nie komputera. Ta grupa także może się zastanawiać, jak ukryć znajomych na FB na swoim smartfonie do 2000 zł lub innym modelu.

Po otwarciu aplikacji Facebook na telefonie klikamy ikonę ze swoim zdjęciem profilowym, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie wybieramy Ustawienia i prywatność, potem Prywatność – skróty i Zobacz więcej ustawień prywatności. Na kolejnym ekranie w prawym górnym rogu będzie znajdować się lupa. Klikamy ją i wpisujemy znajomi, po czym wybieramy Kto może zobaczyć listę Twoich znajomych?. Następnie pozostaje nam już tylko wybrać opcję, którą uznamy za odpowiednią.

Po co ukrywać znajomych na FB?

Smartfon z ikonami mediów społecznościowych – facebook, instagram, spotify, twitter, x.
Fot. Pixabay / materiały prasowe

Wiele osób nie jest świadomych, jak wiele informacji na ich temat można znaleźć w internecie. Warto się zastanowić, czy na pewno chcemy, aby tak wiele danych o nas samych można było w prosty sposób sprawdzić. Na początek najlepiej jednak po prostu przejrzeć ustawienia prywatności w popularnych serwisach społecznościowych, żeby mieć świadomość, jakie informacje są wyświetlane różnym grupom osób. Później w razie potrzeby możemy dokonać zmian. Nie chodzi tu tylko o widoczność listy znajomych, ale także o inne elementy.

Jeśli treści w danym serwisie społecznościowym zamierzamy sprawdzać jedynie sporadycznie, możemy zastanowić się, czy w ogóle potrzebujemy mieć w nim konto. Przykładowo z TikToka można korzystać bez rejestracji, choć sposób ten ma pewne ograniczenia. O szczegółach przeczytacie w podlinkowanym tekście.

Zdjęcie otwierające: Nuttapong punna / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw