Smartfon z logo Intel Core na tle podświetlanej klawiatury.
LINKI AFILIACYJNE

Procesory Intel Core Ultra 200 coraz bliżej. Pojawiła się oficjalna zapowiedź

2 minuty czytania
Komentarze

Choć minie jeszcze trochę czasu, zanim procesory Intel Core Ultra 200 trafią do laptopów, to wiemy o nich coraz więcej. Pojawiła się oficjalna zapowiedź układów ze strony producenta. Zgodnie z panującymi w świecie technologii trendami, Intel mocno zaakcentował kwestie związane ze sztuczną inteligencją.

Procesory Intel Core Ultra 200

intel core ultra 200 procesor
Fot. Intel / materiały prasowe

Nowe procesory Intela mają nazwę kodową Lunar Lake. Laptopy wyposażone w omawiane układy będą pojawiać się na rynku od trzeciego kwartału 2024 roku. Poszczególne modele procesorów będą wytwarzane w różnych procesach litograficznych.

Hybrydowa architektura łącząca dwa typy rdzeni nadal będzie obecna, choć tym razem Intel chce postawić na nowe rdzenie P-Core oparte na architekturze Lion Cove oraz E-Core oparte na architekturze Skymont.

Zaletami nowych procesorów mają być m.in. poprawa współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) oraz nowy, zintegrowany układ graficzny wyposażony w jednostki Intel XMX (Xe Matrix Extensions). Mają one być cenną pomocą w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

To właśnie w zastosowaniach dotyczących AI procesory Intel Core Ultra mają działać szczególnie dobrze, zapewniając świetną wydajność.

Co jeszcze wiadomo o procesorach Intela?

Spółka twierdzi, że jego nowe procesory zapewnią lepszą wydajność, niż AMD Ryzen 7 8840U i Qualcomm Snapdragon X Elite. Atutem ma być także niewielkie zużycie energii.

Laptop wyposażony w układ Lunar Lake podczas wideorozmowy przez Microsoft Teams ma potrzebować o 30% mniej mocy niż AMD Ryzen 7 7840U i o 20% mniej w porównaniu do Snapdragona 8cx Gen 3.

Laptop na abstrakcyjnym zielonym tle z geometrycznymi elementami dekoracyjnymi.
Fot. Acer / materiały prasowe

Brzmi dobrze, ale pamiętajmy, że to na razie deklaracje. Musimy jeszcze poczekać na testy, które wykażą rzeczywiste możliwości Intel Core Ultra 200. Tymczasem możecie sprawdzić nasz ranking laptopów do 3000 zł.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczących ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: intel.com, benchmark. Zdjęcie otwierające: Ralf Liebhold / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw