Laptop na drewnianym stole z wyświetlonym edytorem kodu.
LINKI AFILIACYJNE

Praca za 20 tys. zł. Jakie doświadczenie i umiejętności w IT trzeba mieć, aby tyle zarabiać?

3 minuty czytania
Komentarze

Praca w IT może być naprawdę lukratywnym zajęciem pod warunkiem, że mamy odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Nie w każdym zawodzie można przecież zarabiać po 20 tys. zł lub nawet więcej. Choć nie każde stanowisko na to pozwala, znajdziemy oferty pracy, gdzie te 20 tysięcy nie jest górnym, a dolnym limitem zarobków.

Praca w IT za 20 tys. złotych

praca przy komputerze
Fot. Gorodenkoff / Shutterstock.com

Nie jest chyba wielką tajemnicą to, że im większe doświadczenie w zawodzie, tym większe zarobki. Tak też działa to w przypadku szeroko rozumianej branży IT. Tutaj możliwość dostawania „na rękę” ponad 20 tys. złotych jest czymś normalnym, choć wiele oczywiście zależy od tego, czym możemy się pochwalić. Nasze umiejętności oraz doświadczenie jest tutaj bardzo ważne, a przeglądając oferty pracy i możliwości rozwoju. Można zauważyć też, że programiści mają pod tym względem naprawdę dobrze.

Co więc trzeba umieć i jakie mieć doświadczenie, by zarabiać ponad 20 tys. zł w branży IT? Przeglądając oferty pracy widać, że przede wszystkim liczy się udokumentowane doświadczenie i to minimum pięcioletnie. Samo doświadczenie uzależnione jest też od platformy programistycznej czy języka, w którym przyjdzie nam pracować i niekiedy może wynosić nawet 8 lat.

Dwóch mężczyzn w biurze, jeden siedzi przed komputerami z kodem programistycznym, drugi stoi z kubkiem kawy.
Fot. Beautrium / Shutterstock

Na bardzo wysokie zarobki mogą liczyć programiści, którzy są biegli w językach Java, Python, Golang, C++ czy C, ale także ci, którzy mają już duże doświadczenie w przetwarzaniu danych w chmurze (AWS, Azure czy GCP). Zresztą rozwiązania chmurowe coraz częściej pojawiają się wśród wymagań związanych z pracą w IT i to niekoniecznie na stanowiskach, gdzie można zarabiać duże pieniądze.

Istotne dla pracodawców może być też to, czy wcześniej mieliśmy doświadczenie w pracy z modelem SaaS, czyli Software-as-a-Service. Dalej mowa więc o rozwiązaniach chmurowych, gdzie klientom dostarczane są aplikacje oraz aktualizacje w zależności od wykorzystania zasobów.

Doświadczenie i umiejętności na pierwszym miejscu

Osoba pracująca przy komputerze, pisząca na klawiaturze w zaciemnionym pokoju.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Bardzo częste jest też posiadanie doświadczenia w testowaniu oraz zarządzaniu samym procesem tworzenia aplikacji czy programów. Niekiedy wśród wymagań pojawiają się także studia wyższe, choć nie jest to odgórnie przyjęta praktyka. O wiele ważniejsze wydaje się udokumentowane doświadczenie oraz znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie. Jednym z wymogów jest także doskonała organizacja własnej pracy oraz umiejętność zarządzania czasem. Wśród oferty pracy w IT, gdzie możemy liczyć na zarobki powyżej 20 tys. zł, znajdziemy takie stanowiska jak:

  • Senior Software Engineer
  • Senior Cloud Security Engineer
  • Senior ML Python Engineer

Oczywiście wielu pracodawców oprócz wysokiej pensji, oferuje też laptopa do pracy, telefon służbowy czy różnego rodzaju benefity, a w tym pracę zdalną. Na zarobki na tym poziomie mogą liczyć także ci, którzy mają doświadczenie w tzw. Big Data, czyli operowaniu na dużych zbiorach danych. Sama ich analiza oraz umiejętność w budowaniu wielkoskalowych architektur danych korporacyjnych może być zajęciem, które przyniesie naprawdę wysokie zarobki, jeżeli jesteśmy biegli w tym, co robimy.

Źródło: No Fluff Jobs / opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Summit Art Creations / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw