Przestępcy na portalach aukcyjnych. Policja aresztowała oszukujących „na kupującego”

4 minuty czytania
Komentarze

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Krakowie zatrzymali 3 osoby podejrzane o oszustwa dokonywane przy zakupie towarów w sieci internetowej. Oszuści działali co najmniej od lutego 2023 roku i wyłudzili kilkaset paczek o wartości ponad 400 000 złotych.

Osoba leży na ziemi zakuta w kajdanki, mężczyzna w szarej bluzie nad nią pochyla się, obok stoi paczkomat.
Fot. CBZC, Policja / materiały prasowe

Jaki był schemat działania przestępców?

Sprawcy wykorzystywali fikcyjne konta na popularnych portalach społecznościowych i sprzedażowych do wyszukiwania ofert sprzedaży limitowanych wersji butów sportowych renomowanych firm. W wielu przypadkach cena jednej pary butów sięgała kilku tysięcy złotych. Następnie w trakcie negocjacji ze sprzedającymi oferowali opcję przesyłki za pobraniem, którą zamówią i opłacą sami.

Ofiary miały podać tylko adres mailowy, na który zostanie wysłana etykieta do nadania paczki. Przesłana wiadomość mailowa była jednak fałszywa, a przesyłki przestępcy mogli odebrać bez żadnej opłaty. Wyłudzone w ten sposób towary ponownie sprzedawali w sieci.

Zatrzymanie oszustów przez krakowskich policjantów

Na podstawie zebranych dowodów Policja wytypowała 2 osoby odpowiedzialne za przestępstwa. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, do którego włączono dotychczas ponad 60 wcześniej umorzonych postępowań z terenu całego kraju.

Fot. CBZC, Policja / materiały prasowe

Na terenie jednego z powiatów województwa dolnośląskiego funkcjonariusze CBZC zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który odbierał kolejne 3 wyłudzone przesyłki. Wraz z nim zatrzymano 47-letniego mężczyznę, u którego na posesji ujawniono dziesiątki zniszczonych kartonowych paczek po wyłudzonych butach oraz odzież, w której sprawca odbierał przesyłki.

Tego samego dnia w miejscu zamieszkania zatrzymano 18-latka, drugiego ze sprawców oszustw. W trakcie przeszukań w miejscach zamieszkania i pobytu podejrzanych zabezpieczono nośniki cyfrowe, na których ujawniono liczne dowody ich przestępczej działalności.

Zarzuty i areszt dla podejrzanych

Trójkę zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Wobec dwóch nastolatków przedstawiono blisko 60 zarzutów dotyczących oszustw, natomiast 47-latkowi zarzut paserstwa. Stwierdzono, że dwaj młodociani sprawcy uczynili sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, co znacznie wpłynie na wysokość grożącej im kary. Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty wobec podejrzanych będą rozszerzone.

Oszustwo na kupującego. Jak się przed nim zabezpieczyć?

To jedna z metod oszustwa „na kupującego”, które krążą w sieci od lat, ale ostatnio zataczają coraz szersze kręgi na platformach sprzedażowych (zwłaszcza tych, na których wystawiane są towary z drugiej ręki). Najbardziej zagrożeni są sprzedający na platformach OLX, Allegro Lokalnie oraz Vinted. Zagadnienie to opisaliśmy szerzej w oddzielnym tekście.

Fot. CBZC, Policja / materiały prasowe

Najprostszą metodą, aby nie zostać ofiarą działających w ten sposób przestępców, jest korzystanie wyłącznie z mechanizmów wysyłki na portalach sprzedażowych.

Nie należy klikać w żadne przesyłane przez kupujących linki (niezależnie czy chodzi o płatność, czy przesyłkę), a także absolutnie nie wolno podawać danych osobowych ani danych kart płatniczych.

W przypadku podejrzenia usiłowania popełnienia przestępstwa najlepiej zgłosić podejrzanego użytkownika i otrzymaną od niego korespondencję administracji portalu aukcyjnego, a w razie wyłudzenia danych osobowych, finansowych lub towaru zgłosić to na policję.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczących ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: Policja. Zdjęcie otwierające: Adidas / materiały prasowe, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw