Dachy domów z kominami i antenami telewizyjnymi na tle wieczornego nieba.
LINKI AFILIACYJNE

Jak poprawić jakość odbioru, czyli telewizja naziemna w Polsce może być lepsza

5 minut czytania
Komentarze

Telewizja naziemna w Polsce przeszła w ostatnich latach dużą zmianę. Dla wielu osób oznaczało to konieczność wymiany telewizora lub też dokupienia odpowiedniego dekodera, by móc w ogóle odbierać kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiany w standardzie nadawania zakończone zostały w 2023 roku, ale dla wielu osób dalej istotne może być to, jak poprawić jakość oglądania kanałów telewizyjnych na swoich odbiornikach.

Telewizja naziemna w Polsce w nowym standardzie

Ręka trzymająca pilota do telewizora z rozmytym obrazem meczu koszykówki w tle.
Fot. mikeshots / Depositphotos

Niezależnie od tego, czy posiadamy 55-calowy telewizor z najnowszym systemem Smart TV, a może starszy odbiornik, dalej możemy oglądać na nim naziemną telewizję cyfrową. Jednak by móc to robić, nasze urządzenie musi być wyposażone w dekoder przystosowany do standardu DVB-T2/HEVC, który został wprowadzony w Polsce na szeroką skalę w 2023 roku. Zmiana standardu miała na celu poprawę jakości odtwarzania kanałów telewizyjnych. Powstała nawet specjalna strona internetowa Telewizja Naziemna, która krok po kroku tłumaczyła powody zmiany, które na jej łamach zostały opisane w ten sposób, jak poniżej.

Dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszego dźwięku w technologii Dolby AC–4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej, a także usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV i większą odporność na zakłócenia. […] W niektórych przypadkach może być też wymagane skorygowanie ustawienia anteny.

Telewizja naziemna

Osoby mieszkające w miastach i korzystające z oferty operatorów kablowych, niewiele mogą zrobić, by jeszcze bardziej poprawić jakość samego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tutaj siła sygnału uzależniona jest bowiem od samego nadawcy i jego łączy.

Pomocna może okazać się wymiana kabli na nowsze oraz przede wszystkim krótsze, jeżeli jest taka możliwość w mieszkaniu. Oczywiście, im nowocześniejszy telewizor, tym sama jakość obrazu będzie zauważalnie lepsza, choć to niewielkie pocieszenie dla osób, które nie zamierzały inwestować w nowe urządzenie. Rozwiązaniem może być za to antena.

Jak poprawić jakość obioru telewizji naziemnej?

Telewizja naziemna w Polsce. Zbliżenie na pilota do telewizora trzymanego w dłoni przez mężczyznę.
Fot. Nothing Ahead / Pexels

Chcąc poprawić jakoś odbioru telewizji naziemnej przy korzystaniu z anteny, jednym z najważniejszych czynników na to wpływających, będzie jej odpowiednie umieszczenie. Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o antenie pokojowej, czy tej zewnętrznej. Od tego, gdzie będzie znajdowała się antena oraz od jej mocy będzie zależało to, jak wygląda sygnał telewizyjny i czy można go jeszcze poprawić.

Jak wyglądają zakłócenia w obiorze w przypadku naziemnej telewizji cyfrowej? Możemy doświadczać chwilowych zacięć obrazu lub całkowitego zatrzymania wyświetlania. Do tego możemy widzieć piksele pojawiające się na ekranie czy być świadkami braku synchronizacji między dźwiękiem a tym, co oglądamy.

Jakimi wskazówkami warto się więc kierować, by poprawić jakość obioru telewizji, jeżeli korzystamy z anteny? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które warto wziąć pod uwagę.

Mapa Polski z zaznaczonymi nadajnikami telewizyjnymi DVB-T różnych multipleksów.
Mapa Polski pokazująca gdzie znajdują się nadajniki telewizji naziemnej. Fot. Emitel / zrzut ekranu
  • Jeżeli masz możliwość, skorzystaj z anteny zewnętrznej, by zapewnić lepszy odbiór sygnału. Anteny wewnętrzne nigdy nie będą tak dobrze odbierały sygnału, jak te, które zamontowane zostaną na dachu czy balkonie.
  • W miarę możliwości skieruj antenę w stronę nadajnika. Jego umiejscowienie dla swojej lokalizacji sprawdzisz na stronie emimaps.emitel.pl lub w aplikacji mobilnej (Android/iOS i Android).
  • Jeżeli to możliwe, zamontuj antenę tak, by w odbiorze sygnału nie przeszkadzały sąsiadujące budynku, drzewa czy metalowe konstrukcje. Im wyżej zostanie zamontowana antena, tym większa szansa na uzyskanie lepszego sygnału, a co za tym idzie, lepszego odbioru.
  • Montuj antenę tak, by znajdowała się z dala od urządzeń, które mogą generować zakłócenia elektromagnetyczne, czyli np. komputery, routery czy nawet oświetlenie LED.
  • Korzystaj z dobrych jakościowo kabli i staraj się dopasować ich długość tak, by nie były one zbyt długie. Zabezpiecz antenę tak, by ta nie zmieniała swojego położenia pod wpływem warunków atmosferycznych, czyli np. mocnego wiatru lub deszczu.
Osoba trzymająca pilot do telewizora z widocznymi przyciskami, z rozmytym ekranem telewizora w tle.
Fot. Armastus / Depositphotos

Telewizja naziemna, którą odbieramy z wykorzystaniem anteny, może powodować niekiedy problemy z jakością. Na to mają wpływ warunki atmosferyczne, umiejscowienie samego nadajnika oraz anteny, ale i niekompatybilne urządzenia. Warto więc sprawdzić, czy nasz telewizor lub dekoder przystosowany jest do nowego standardu. Jeżeli telewizja naziemna nie jest dla nas, warto też sprawdzić, jaka jest najlepsza telewizja internetowa za darmo.

Źródło: Telewizja naziemna / opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Anatoliy Eremin / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw