Logo Google na szklanej fasadzie budynku.
LINKI AFILIACYJNE

Google zachęca do tworzenia oprogramowania na duże ekrany. Aplikacje staną się jeszcze lepsze

2 minuty czytania
Komentarze

Google rozwija system pod kątem tabletów i urządzeń ze składaną konstrukcją. Kolejną cegiełką do stworzenia kompletnego ekosystemu mają być najnowsze rekomendacje dla deweloperów.

Google udostępnia programistom nowe narzędzia

Interfejs aplikacji do przesyłania wiadomości na laptopie.
Fot. Google / materiały prasowe

Google na blogu Android Developers pokazało, jak tworzyć adaptacyjne aplikacje, które będą dobrze działać na różnych urządzeniach. Skalowanie ma być przydatne od smartfonów po duże tablety i sprzęty składane. Kluczowym elementem tych zaleceń jest wykorzystanie nowoczesnych bibliotek i narzędzi dostępnych w ekosystemie Androida.

Jednym z głównych sposobów na nowoczesne oprogramowanie jest tworzenie dynamicznych interfejsów użytkownika. Powstałe aplikacje i ich elementy, mają automatycznie dostosowywać się do rozmiaru ekranu. W przypadku zmiany orientacji tabletu lub złożenia smartfona niektóre elementy aplikacji mogłyby być ukrywane, lub zwijane.

Kalendarz Google z zarządzaniem wydarzeniami. Widok szczegółów spotkania na temat aktualizacji planowania projektów na drugi kwartał, zaplanowanego na środę, 22 lutego, od 18:00 do 21:00; widok tygodniowy kalendarza od 20 do 26 lutego.
Fot. Google / materiały prasowe

Ulepszeń doczekał się zestaw narzędzi do tworzenia interfejsów użytkownika. Jest on bardziej elastyczny i łatwiejszy do modyfikacji. Użytkownik systemu mobilnego jak Android 15 jednym przeciągnięciem palca będzie mógł zmienić rozmiar poszczególnych części interfejsu aplikacji.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Android postawi na obsługę klawiatury

Recenzja Xiaomi Pad 6 Opinia Test klawiatura 3
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Jednym z ważnych aspektów dostosowywania aplikacji do dużych ekranów są ulepszenia związane z klawiaturą, touchpadem i myszką. Google zachęca, aby aplikacje oferowały precyzyjne kontrolowanie interakcji. Gigant sugeruje, aby programiści dodali stany najechania kursorem na różne elementy interfejsu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli cieszyć się lepszą obsługą w aplikacjach na dużych ekranach. W przyszłości tablet będzie mógł zastąpić podstawowego laptopa do 2000 zł.

Nowe wytyczne dotyczą również implementacji skrótów klawiaturowych. Gigant z Mountain View proponuje, aby programiści wdrażali zaawansowaną nawigację za pomocą klawiatury, która umożliwia łatwe przemieszczanie się między elementami interfejsu bez potrzeby korzystania z ekranu dotykowego.

Dotarłeś do końca materiału? Wspaniale! Teraz prosimy o poświęcenie 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej wynagrodzeń programistów. Twoja opinia pomoże nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Źródło: SamMobile, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: JHVEPhoto / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw