Mężczyzna pracujący przy komputerze w serwerowni.
LINKI AFILIACYJNE

Polski informatyk odmówił płacenia wyższych podatków. „Nie jestem programistą”

4 minuty czytania
Komentarze

Wybór klasyfikacji działalności gospodarczej oraz związanej z nim metody opodatkowania nie zawsze jest oczywisty. Jako przedsiębiorca można odnieść wrażenie, że w przypadku nieścisłości urząd skarbowy nie będzie po naszej stronie. Ta historia pokazuje jednak, że nie zawsze warto zakładać najgorszy scenariusz. Przypadek polskiego informatyka jest sygnałem dla innych osób pracujących w IT, że ze skarbówką da się wygrać.

Jakie opodatkowanie na ryczałcie w IT?

Mężczyzna programista pracujący przy dwóch monitorach komputerowych w zaciemnionym pokoju, wskazuje na kod na ekranie.
Fot. Summit Art Creations / Shutterstock

Prowadząc własną działalność gospodarczą, bardzo często specjaliści branży IT nawiązują kontakty biznesowe z firmami i klientami na zasadach o współpracy, czyli B2B. W takim przypadku mamy możliwość rozliczania się z fiskusem za pomocą ryczałtu – jednej z opcji opodatkowania. Dla informatyków prowadzących JDG (jednoosobową działalność gospodarczą) taka opcja jest po prostu korzystniejsza w porównaniu ze stawkami obowiązującymi przy opodatkowaniu wg zasad ogólnych lub podatkiem liniowym. 

Procent opodatkowania na ryczałcie ewidencjonowanym zależy od kilku kluczowych czynników, które są określone w polskich przepisach podatkowych. Do najważniejszych należy rodzaj wykonywanej działalności, określanej przez Polską Klasyfikację Działalności (PKD). PKD jest używany przez organy administracji publicznej, w tym przez urzędy skarbowe, w celu identyfikacji i statystycznej analizy działalności gospodarczej.

Osoba pracująca przy komputerze, pisząca na klawiaturze w zaciemnionym pokoju.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Stawki opodatkowania na zasadach ryczałtu są różne w zależności od typu działalności gospodarczej określonej właśnie przez PKD. Jak podaje portal FakturaXL, od 2022 roku branża IT objęta jest dwoma stawkami ryczałtu: 8,5% lub 12%.

  • 8,5% – Ta stawka ryczałtu może być stosowana dla usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania, usług wsparcia technicznego oraz innych usług IT, które nie są bezpośrednio wymienione jako usługi programistyczne. Przykłady to konsultacje IT, konfiguracja systemów, szkolenia.
  • 12% – Ta stawka ryczałtu dotyczy usług programistycznych, czyli tworzenia oprogramowania, pisania kodu, oraz innych bezpośrednich prac programistycznych. Urzędy skarbowe często klasyfikują usługi związane z programowaniem jako działalność objętą wyższą stawką ryczałtu.

Informatyk z IT udowodnił swoją rację i wygrał z fiskusem w sądzie

Mężczyzna siedzi w biurze przed dwoma monitorami z grafiką 3D i kodowaniem, zaniepokojony patrzy na ekran.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Kluczowym elementem w określeniu odpowiedniej stawki jest dokładne zdefiniowanie charakteru świadczonych usług i ich zgodność z klasyfikacją PKD oraz przepisami podatkowymi. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na to, jakie konkretnie usługi świadczą i w jaki sposób są one interpretowane przez urzędy skarbowe. Jak w wielu sektorach nie zawsze oddzielenie grubą kreską jednej usługi od drugiej jest możliwe.

Z takim problemem spotkał się polski informatyk, któremu urząd skarbowy zarzucił, że nie powinien korzystać z 8,5% stawki opodatkowania – jak podaje Gazeta Wyborcza. Fiskus uznał, że prowadzona przez niego działalność kwalifikuje się do 12% ryczałtu.

Argumentację mężczyzny można sprowadzić do stwierdzenia w stylu „nie jestem programistą”. Poszkodowany uważa, że wskazuje jedynie, co powinno być zaimplementowane w systemie klienta. Według niego takie działanie powinno być opodatkowane niższą stawką. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, a polski specjalista IT wygrał przed sądem spór ze skarbówką dotyczący wysokości podatku.

Sporne usługi skarżącego zostały sklasyfikowane do pozycji usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego będącej odrębną jednostką klasyfikacji niż usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego.

Fragment uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, cytowany przez Gazetę Wyborczą

Przypadek ten może być inspiracją dla innych informatyków, którzy znajdą się w podobnej sytuacji. Wyrok ten pokazuje, że możliwe jest wygranie sporu z fiskusem, jeśli mamy dobrze uzasadnione argumenty. W związku z tym inne osoby z branży IT, które nie zgadzają się z interpretacją podatkową, mogą rozważyć drogę sądową jako skuteczny sposób obrony swoich interesów. Sygnatura wyroku to akt I SA/Po 900/23).

Dotarłeś do końca naszego artykułu. Będziemy wdzięczni, jeśli poświęcisz 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna i pomoże nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Źródło: Gazeta Wyborcza, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: DC Studio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw