Rękawiczki ochronne trzymające szalkę Petriego z kawałkiem mięsa w laboratorium.
LINKI AFILIACYJNE

Sztuczne mięso będzie produkowane w Polsce. Rekordowe pieniądze od rządu

2 minuty czytania
Komentarze

Polska firma LabFarm otrzymała bardzo duże wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na rozwój innowacyjnej technologii produkcji mięsa komórkowego. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mogło zwiększyć moce produkcyjne i kontynuować prace badawcze, a także rozwijać nowe produkty, takie jak sztuczne mięso jako składnik mokrej karmy dla zwierząt domowych.

Mięso z probówki firmy LabFarm – Spis treści

Przełomowy projekt LabFarm

Fot. LabFarm / materiały prasowe

Produkcja sztucznego mięsa w Polsce to temat, który zyskuje na znaczeniu, szczególnie w kontekście rosnącej potrzeby zrównoważonego rozwoju i etycznych alternatyw dla tradycyjnego rolnictwa. Przełomowy projekt LabFarm, który ma na celu zmniejszenie emisji CO2 i zużycia wody w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt, otwiera nowe perspektywy dla przemysłu spożywczego w Polsce.

Cieszy przede wszystkim fakt, że polska firma, która ma się tym zajmować, będzie robić to w kraju, a nie za granicą. Potencjał tego pomysłu jest bowiem ogromny – „mięso z probówki” w przyszłości ma konkurować ze standardową hodowlą zwierząt, choć na razie pozostaje w fazie badań i rozwoju.

Sztuczne mięso z produkcją w Polsce

Polska firma LabFarm otrzymała ponad 9 mln zł z NCBiR na rozwój technologii produkcji mięsa komórkowego. Wcześniej projekt był finansowany ze środków prywatnych.

Osoba w rękawiczkach trzymająca szalkę Petriego z kawałkiem mięsa, otoczona sprzętem laboratoryjnym. Sztuczne mięso
Sztuczne mięso będzie produkowane w Polsce przez LabFarm. Fot. Dragana Gordic / Shutterstock

Przedsiębiorstwo, którego głównym inwestorem jest Jarosław Krzyżanowski, właściciel grupy drobiarskiej KPS Food, rozpoczęło prace nad hodowlą komórek mięsa w laboratorium na warszawskim Wilanowie w grudniu 2022 roku. Obecnie przedstawiciele firmy koncentrują się na mięsie drobiowym, jednak plany na przyszłość obejmują również produkcję wołowiny.

W czerwcu LabFarm zaprezentowało prototyp pulpecika z drobiowego mięsa komórkowego. Pozyskanie grantu umożliwi firmie zwiększenie mocy produkcyjnych, optymalizację bioprocesów, rozwój receptur pożywek oraz zatrudnienie nowych pracowników​.

LabFarm planuje także prace nad mokrą karmą dla zwierząt na bazie mięsa komórkowego i prowadzi rozmowy z brytyjskim producentem karmy dla zwierząt domowych. Firma zamierza wprowadzić swoje produkty na rynki europejskie pod własną marką​.

Niebieskie rękawiczki trzymające szalkę Petriego z mięsem laboratoryjnym.
Fot. New Africa / Shutterstock

Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!

Źródło: LabFarm, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: New Africa / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw