Unikalny kontroler do gier z trójdzielnym układem przycisków i dżojstików na tle siatki.
LINKI AFILIACYJNE

Nowy kontroler do Xbox jakiego jeszcze nie widziałeś. Sam go złożysz i dopasujesz pod siebie

3 minuty czytania
Komentarze

Nowy kontroler do Xbox to sprzęt, który został zaprojektowany z myślą o osobach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystali z niego też gracze, którzy szukają dla siebie czegoś innego. Proteus Controller to modularny pad, czyli składający się z kilku niezależnych komponentów, które można ze sobą łączyć w różnych konfiguracjach. I takich urządzeń potrzebujemy po prostu więcej.

Nowy kontroler do Xbox. Proteus Controller

nowy kontroler do xbox. Osoba trzymająca w dłoniach dwa czarne kontrolery do gier.
Fot. Byowave / materiały prasowe

Zaprojektowany w ramach specjalnego programu Designed for Xbox kontroler Proteus Controller to sprzęt, który z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu domach. Microsoft ma w swojej ofercie już kontroler, który dostosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami (Adaptive Controller). Ten w przeciwieństwie do opisywanego tutaj rozwiązania, jest znacznie prostszy, ale też i tańszy. W oficjalnym sklepie Microsoftu wyceniono go na nieco ponad 350 złotych, a Proteus Controller dostępny jest w przedsprzedaży w cenie 255 dolarów, a więc około 1000 złotych. Normalna cena będzie jeszcze wyższa (299 dolarów, czyli niemal 1200 zł).

Prezentacja możliwości Proteus Controller.

Jednak na korzyść Proteus Controller przemawia to, że można go niemal dowolnie dostosowywać pod swoje potrzeby. Składający się z niezależnych modułów sprzęt można ze sobą łączyć w takiej konfiguracji, jak nam wygodnie i na co pozwala nam ciało. Każda z takich małych kostek ma także wymienne nakładki, więc można w ich miejsce podczepić standardowe przyciski z kontrolera lub analogi. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by nowy kontroler do Xbox wyglądem przypominał po prostu zwykłego pada, z którego korzysta się na co dzień.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Jak zapobiec wypalaniu się matryc OLED.

Różne zastosowania to wielkie ułatwienie

Dłoń z niebieskimi paznokciami trzyma czarny kontroler z kolorowymi symbolami.
Fot. Byowave / materiały prasowe

Patrząc na film promocyjny, który został stworzony przez firmę Byowave, ich kontroler może być nie tylko rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, że taki sprzęt trafia w ręce dzieci, które dopiero uczą się obchodzenia z różnego rodzaju urządzeniami. Wielu graczy może też mieć problem z obsługą zwykłego kontrolera, a taki modularny sprzęt można dostosować pod swoje potrzeby.

Największym minusem zdaje się sama cena Proteus Controller. 1200 złotych to więcej, niż kosztuje sama konsola Series S, a i praktycznie połowa ceny za Series X. To może być więc bariera dla osób, które szukają taniego sposobu na granie, a borykają się z jakiegoś rodzaju niepełnosprawnością ruchową.

Ręka trzymająca nietypowy gamepad z przyciskami, gałką analogową i ozdobnymi naklejkami.
Fot. Byowave / materiały prasowe

Niewykluczone, że kiedyś cena takiego kontrolera spadnie lub też pojawią się podobne rozwiązania. Obecnie nie ma informacji o tym, czy ten trafi do Polski, ale zawsze można sprzęt zamówić przez sieć i czekać na dostawę. Ta ma odbywać się dopiero jesienią tego roku. Sprzęt jest też kompatybilny z PC, więc mógłby być dodatkiem gamingowego zestawu komputerowego.

Źródło: Engadget. Zdjęcie otwierające: Byowave / YouTube / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw