Osoba trzymająca smartfon w dłoni.

Promieniowanie telefonów. Znane modele od Samsunga i Xiaomi wypadły najgorzej

2 minuty czytania
Komentarze

Promieniowanie telefonów to temat, który w niektórych środowiskach budzi dużo emocji. Nie jest tajemnicą, że komórki emitują fale radiowe, dzięki czemu można korzystać z funkcji telekomunikacyjnych. W przypadku niektórych modeli poziom promieniowania jest zauważalnie wyższy niż w innych. Wyjaśniamy, których konkretnie telefonów to dotyczy i czy daje to powody do obaw.

Promieniowanie telefonów. Te modele wypadły najgorzej

Kobieta w białej koszulce używa iPhone'a z potrójnym aparatem.
Fot. Yarrrrrbright / Shutterstock

Wybierając nowy telefon, zwracamy uwagę na jego ekran, procesor, pamięć, pojemność baterii i szybkość ładowania. Dla wielu osób istotny jest także wygląd urządzenia. Znacznie rzadziej mówi się jednak o promieniowaniu.

W kontekście promieniowania istotny jest SAR, czyli parametr określający szybkość, z jaką ludzki organizm pochłania promieniowanie elektromagnetyczne. Z raportu Stocklytics (serwisu przedstawiającego analizy związane z rynkami finansowymi i technologiami) wynika, że najgorzej pod tym względem wypada Xiaomi Mi A1, kiedyś popularny telefon do 1500 zł. Smartfon ten osiągnął wyniki 1,75 W/kg przy uchu oraz 0,76 W/kg przy ciele. Wysokie wskaźniki (ok. 1,5 W/kg przy uchu) osiągnęły także modele Xiaomi Mi Max 3, Xiaomi Mi Mix 3 5G oraz Samsung Galaxy A23 5G.

wykresy pokazujące promieniowanie telefonów
Fot. stocklytics.com / zrzuty ekranu

W raporcie zwrócono również uwagę na to, że obsługa sieci 5G w smartfonach może przyczyniać się do wyższych poziomów emisji promieniowania z telefonów.

Promieniowanie telefonów. Czy jest się czego bać?

Skoro w przypadku niektórych smartfonów mamy do czynienia z zauważalnie większym promieniowaniem, niż w innych modelach, pojawia się pytanie, czy jest to powód do obaw. Z dostępnych danych wynika, że możemy czuć się bezpiecznie.

Ręka trzymająca smartfon emitujący hologram 5G na niebieskim tle.
Fot. Marko Aliaksandr / Shutterstock

Obecnie obowiązujący limit parametru SAR to 2 W/kg. Nawet smartfony, które są w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o ekspozycję człowieka na fale radiowe, nie przekraczają tej wartości.

Jeśli jednak szczególnie zależy nam na ograniczeniu promieniowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by przed zakupem telefonu sprawdzić parametr SAR dla konkretnego modelu. Możemy również ograniczyć długość rozmów telefonicznych albo korzystać z zestawu słuchawkowego, by nie trzymać smartfona tuż przy uchu. Inna wskazówka to unikanie zasypiania z telefonem położonym bardzo blisko ciała – zamiast trzymać komórkę na poduszce tuż obok nas, lepiej odłóżmy ją przynajmniej na nocną szafkę.

Źródło: Stocklytics, Orange. Zdjęcie otwierające: lisyl / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw