Dłoń trzymająca smartfon z aplikacją mObywatel na ekranie.

Jak zastrzec PESEL w mObywatelu? To jedna z bardziej przydatnych funkcji

4 minuty czytania
Komentarze

Wiele osób zastanawia się, jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel. To jedna z usług, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Wyjaśniamy, co dokładnie trzeba zrobić, by mieć zastrzeżony PESEL.

Jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel?

jak zastrzec pesel ekran aplikacji mobywatel
Fot. FilipArtLab / Shutterstock

Usługa „Zastrzeż PESEL” to odpowiedź ze strony rządzących na działania oszustów, którzy wykorzystują cudze dane osobowe, aby zaciągnąć zobowiązania w czyimś imieniu. Korzystając z omawianej usługi, posiadacz konkretnego PESEL-u deklaruje, że nie zaciąga żadnych zobowiązań przez czas, w którym numer jest zastrzeżony.

Instytucje finansowe, takie jak banki, muszą weryfikować np. przed udzieleniem kredytu, czy PESEL danej osoby nie jest zastrzeżony. Jeśli więc nawet komuś uda się skutecznie pod nas podszyć, to przy zastrzeżonym PESEL-u nie zaciągnie zobowiązania w naszym imieniu.

Jak zastrzec PESEL? Najłatwiej zrobić to w aplikacji mObywatel. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Otwieramy rządową aplikację;
  2. Z dolnej belki wybieramy „Usługi”, a następnie „Zastrzeż PESEL”;
  3. Klikamy przycisk obok napisu „Zastrzeż PESEL”.

W sytuacji, w której będziemy chcieli załatwić jakąś formalność, przy której PESEL nie może być zastrzeżony, możemy w prosty sposób cofnąć zastrzeżenie, a później je ponowić.

Inne przydatne funkcje rządowej aplikacji

grafika prezentująca aplikację mobywatel
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Podstawowym elementem mObywatela, który przyda się w różnych sytuacjach, jest mDowód. To cyfrowy dokument zawierający odzwierciedlenie danych z plastikowego dowodu osobistego. Niemal wszędzie można go używać na równi z tradycyjnym dokumentem. Pokazując mDowód, powinniśmy móc m.in. zameldować się w hotelu.

Jeśli posiadamy legitymację szkolną lub studencką albo Kartę Dużej Rodziny, w niektórych miejscach otrzymamy zniżkę. Chodzi np. o pływalnie oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego. Nie musimy jednak mieć przy sobie tradycyjnych dokumentów, wystarczą ich odpowiedniki w mObywatelu.

Osobom planującym podróż mogą przydać się następujące funkcje mObywatela:

  • Punkty karne – sprawdzanie liczby punktów karnych;
  • Bezpieczny autobus – sprawdzanie podstawowych informacji na temat autobusu po podaniu jego numeru rejestracyjnego;
  • Polak za granicą – ważne informacje dla Polaków przebywających w innym kraju;
  • Jakość powietrza – sprawdzanie jakości powietrza w konkretnej lokalizacji;
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – pozwala okazywać do kontroli bilety na różne środki transportu oraz parkingi w Małopolsce.

Jeśli dopiero zdaliście prawo jazdy, możecie aktywować tymczasowe „prawko” w aplikacji i korzystać z niego, zanim odbierzecie plastikowy dokument.

Ręka trzymająca smartfon z elektroniczną receptą na ekranie, w tle apteka z zielonym krzyżem.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Jeśli zdarzy nam się zachorować, dobrze skorzystać z modułu eRecepta w mObywatelu. Nie jest on niezbędny do wybrania leków z apteki, ponieważ odpowiednie dane recepty możemy dostać także SMS-em lub na skrzynkę e-mail. Korzystanie z eRecepty w mObywatelu jest jednak szybsze (farmaceuta po prostu skanuje kod QR wyświetlany na ekranie telefonu) i pozwala zachować prywatność (nie musimy dyktować swojego numeru PESEL w aptece).

W mObywatelu będzie można też płacić kartą, chodzi o uiszczanie należności np. związanych z podatkami lub wywozem śmieci. Rządową aplikację da się nawet wykorzystać do złożenia wniosku o bon energetyczny.

Aplikacja mObywatel działa na smartfonach do 500 zł z Androidem, droższych urządzeniach z systemem z zielonym robotem, a także na iPhone’ach. Z programu nie skorzystają natomiast posiadacze klasycznych telefonów z klawiaturą.

Aplikacja mObywatel a bezpieczeństwo

Zrzut ekranu aplikacja mObywatel i jej funkcje - wizualizacje różnych kart i dokumentów, takich jak mDowód, mPrawo Jazdy, Legitymacja Emeryta-Rencisty, Legitymacja Studencka, Legitymacja Szkolna, Karta Dużej Rodziny, Diia.pl, Legitymacja Adwokacka, Legitymacja Poselska, Legitymacja UUT oraz Unijny Certyfikat COVID.
Źródło: gov.pl / zrzut ekranu

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że w przypadku mObywatela wykorzystuje szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię i dwuetapową weryfikację tożsamości.

Nikt inny nie ma dostępu do danych użytkownika aplikacji. Są one przechowywane w specjalnym szyfrowanym kontenerze, co zabezpiecza je dodatkowo przed cyberprzestępcami.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Stopniowo w aplikacji pojawiają się coraz to kolejne usługi. Na bieżąco informujemy o nich czytelników naszego portalu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw