Osoba trzymająca smartfon z włączoną aplikacją mObywatel 2.0.

mObywatel pozwoli płacić kartą. Rząd pokazał, jak działają ePłatności

3 minuty czytania
Komentarze

Kolejna nowość trafia do mObywatela, czyli jeden z najważniejszych aplikacji, która może wiele ułatwić. Co jakiś czas pojawiają się nowe funkcje jak chociażby możliwość zastrzegania numeru PESEL w aplikacji czy ostatnio funkcję Bezpiecznie w sieci. Teraz do aplikacji trafiają płatności kartą.

Płatności kartą w mObywatelu, czyli ePłatności są rozwijane

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / zrzut ekranu

Podczas konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji, przedstawiono nową funkcję, która rozwijana jest w aplikacji mObywatel 2.0. Mowa o czymś, co nazwano ePłatności, czyli czymś, co ma być krokiem milowym w samej aplikacji. To rozszerzenie pilotażowego programu, który ma być szerzej dostępny już w 2025 roku. Obecnie sam program działa tylko w wybranych miastach, ale kwestią czasu jest to, że będzie można z płatności kartą korzystać w całym kraju.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / zrzut ekranu

Płatności kartą lub BLIK-iem pozwolą na opłaty np. za wywóz śmieci czy te związane z podatkami. To rzeczywiście może być spore ułatwienie dla wszystkich tych, którzy korzystają głównie z aplikacji rządowej. Rozwój ePłatności ma być przede wszystkim wielkim ułatwieniem dla użytkowników. Chciano, by sam proces płatności był jak najłatwiejszy.

Aplikacja mObywatel jest nieustannie rozwijana i ulepszana, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom. Wprowadzenie kolejnych opcji płatności ma zwiększać wygodę i dostępność usług publicznych. Naszym celem jest, aby każdy mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe szybko i bez zbędnych komplikacji. Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami, w tym nad wprowadzeniem cyfrowych portfeli.

– powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Pierwszych płatności kartą dokonano w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, a zrobił to osobiście tamtejszy burmistrz. To pokazuje, że nawet miasta z niewielkim budżetem, są w otwarte na cyfryzację. Program pilotażowy działa także w Bydgoszczy, gdzie do tej pory dokonano już 55 tysięcy opłat za pomocą aplikacji, na łączną kwotę około pół miliona złotych.

By skorzystać z płatności kartą w mObywatelu, wystarczy wpisać w aplikacji dane karty. Te można oczywiście zapamiętać, więc w przyszłości wystarczy kilka kliknięć, by wykonać opłaty. W przyszłości ePłatności będą dalej rozwijane, a to oznacza, że ma nastąpić integracja z metodami płatności Apple Pay oraz Google Pay.

Co można opłacić w mObywatelu?

W pilotażowym programie pozwalającym na korzystanie z ePłatności uczestniczy obecnie około 50 gmin z całej Polski. Z poziomu aplikacji można opłacić następujące zobowiązania:

  • podatek od nieruchomości
  • opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  • łączne zobowiązanie pieniężne
  • podatek leśny od osób fizycznych
  • podatek rolny od osób fizycznych

Co jeszcze nowego w mObywatelu?

Telefon z aplikacją mObywatel 2.0 na drewnianym stole.
Fot. mindea / Shutterstock

Kończone są prace nad legitymacją dla osób z niepełnosprawnością i zapewne w ciągu najbliższych tygodni trafią do aplikacji. Prowadzone są także prace nad mStłuczka, czyli możliwości zarządzania rzeczami związanymi z wydarzeniami drogowymi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw