Tablica z logo firmy Microsoft przed budynkiem biurowym otoczonym zielenią.

Phi-3-mini to nowy model językowy od Microsoftu. Ma być 10x tańszy od konkurencji, a to nie koniec zalet

2 minuty czytania
Komentarze

Microsoft zaprezentował model językowy Phi-3-mini. Z zapewnień firmy wynika, że koszty z nim związane są nawet 10-krotnie niższe w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Główną zaletą modelu jest jednak coś innego.

Czym wyróżnia się Phi-3-mini?

Osoba siedząca przy oknie z laptopem z Windows 11 na kolanach, pracująca na klawiaturze; na ekranie laptopa pulpit systemu Windows, na którym w przyszłości może się znaleźć model phi-3-mini
Fot. Windows / unsplash.com

Obecna technologia pozwala tworzyć coraz bardziej zaawansowane modele językowe. Niestety mogą być one jednak bardzo kosztowne i zasobożerne, a do tego wciąż nie można mówić o nieomylności takich narzędzi. W internecie nie brakuje przykładów pokazujących przypadki, gdzie znane aplikacje AI generują zupełnie nieprawdziwe komunikaty.

Phi-3-mini to jednak lekki model językowy, który może znaleźć zastosowanie w prostszych zadaniach. To rozwiązanie dla firm z ograniczonymi zasobami. Atutem modelu mają być także koszty z nim związane. Jak zaznaczył Sebastien Bubeck z Microsoftu, różnica kosztów na korzyść Phi-3-mini w porównaniu z innymi modelami o podobnych możliwościach jest 10-krotna.

Phi-3-mini ma być pierwszym z trzech małych modeli językowych, które zostaną wydane przez Microsoft. Narzędzie ma pojawić się na platformie Azure, Hugging Face i Ollama.

Czym są modele językowe?

Ludzka twarz z elektronicznymi obwodami na tle mapy świata utworzonej z cyfr binarnych.
Fot. Gerd Altmann / Pixabay

Model językowy to rodzaj oprogramowania komputerowego, które uczy się struktury i zasad języka, aby móc generować teksty, przewidywać kolejne słowa w zdaniu, a nawet rozumieć mowę ludzką. Działa to na zasadzie analizy ogromnych ilości danych tekstowych, z których model uczy się, jakie słowa, frazy oraz konstrukcje gramatyczne są ze sobą powiązane i w jakim kontekście występują.

Modele językowe wykorzystują uczenie maszynowe. Model jest „karmiony” tekstami, które pochodzą z różnych źródeł – mogą to być książki, artykuły, posty z mediów społecznościowych i wiele innych. Na podstawie tych danych model uczy się rozpoznawać wzorce językowe i związki między słowami.

Smartfon wyświetlający stronę internetową z opisem ChatGPT na tle rozmazanego logo.
Fot. Mojahid Mottakin / Unsplash

Przykładowe zastosowania modelu językowego to autouzupełnianie tekstu, generowanie treści na smartfonie do 2000 zł lub innym urządzeniu oraz tłumaczenie maszynowe.

Źródło: Reuters. Zdjęcie otwierające: Microsoft / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw