Logo aplikacji TikTok na tle Kapitolu Stanów Zjednoczonych w słoneczny dzień.

TikTok na granicy blokady w USA. Został tylko Senat i Prezydent

3 minuty czytania
Komentarze

TikTok nie ma dobrej passy, bo ustawa dotycząca zakazu aplikacji w USA rzeczywiście została przegłosowana przez Izbę Reprezentantów. Następny w kolejce jest Senat, który także musi przegłosować ustawę większością głosów. Gdy to się stanie, ustawa zostanie skierowana do Prezydenta USA, Joe Bidena.

Izba Reprezentantów przegłosowała zakaz TikToka w USA. Co dalej?

smartfon z włączoną aplikacją tiktok. Fake newsy na platformie
Fot. Nik / Unsplash

Jak podaje The Guardian, głosowanie Izby Reprezentantów zakończyło się wynikiem 360 „za” do 58 „przeciw”. To oczywiście oznacza, że następny ruch należy do Senatu. Tam „za” musi się pojawić przynajmniej 51 głosów, by ustawa została złożona na ręce Joe Bidena, 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ta ustawa chroni Amerykanów, a zwłaszcza amerykańskie dzieci, przed złośliwym wpływem chińskiej propagandy na aplikację TikTok. Ta aplikacja to balon szpiegowski w telefonach Amerykanów.

Michael McCaul, sponsor ustawy z Partii Republikańskiej, wypowiedź dla The Guardian

Sukces Izby Reprezentantów polega na przekonaniu kilku niechętnych senatorów, którym przeszkadzał krótki okres 6 miesięcy na sprzedaż TikToka amerykańskiemu podmiotowi przez ByteDance, firmę-matkę dla aplikacji. Ten został wydłużony do 12 miesięcy, co pozwoliło politykom „za” dalej procedować ustawę.

Stanowisko Prezydenta USA jest jasne i klarowne.

Mężczyzna w garniturze przemawiający do mikrofonu na tle flagi Stanów Zjednoczonych.
Joe Biden, 46. Prezydent USA. Fot. Wikimedia Commons/Gage Skidmore

„Jak przejdzie, to podpiszę”. Tak skrótowo na temat ustawy wypowiedział się Prezydent USA. Jej wejście w życie będzie oznaczać, że albo TikTok stanie się nielegalny w USA, albo aplikacja trafi w ręce amerykańskiego właściciela – jeśli ByteDance się ugnie i zdecyduje na sprzedaż.

W opozycji są tu Meredith Whitaker (Signal) oraz Elon Musk (X, Tesla, SpaceX). To ciekawe, gdyż sytuacja teoretycznie jest opłacalna dla pozostałych firm prowadzących media społecznościowe w USA.

To jest popieprzone. Zastanówcie się przez chwilę nad tym, co się tu dzieje. Nadużycie uprawnień inwigilacyjnych zaraz zostanie uświęcone w prawie USA, w tym samym czasie, gdy projekt ustawy zmuszający TikTok do sprzedaży amerykańskiemu nabywcy lub zakazujący działalności, uzasadniony częściowo przez 'ochronę danych’, posuwa się do przodu.

Meredith Whitaker, wypowiedź na portalu X

Moim zdaniem TikTok nie powinien być zakazany w USA, nawet jeśli tako mogłoby przynieść korzyść platformie X. Byłoby to sprzeczne z wolnością słowa. To nie są wartości, na których oparta jest Ameryka.

Elon Musk, wypowiedź na portalu X

Więcej będziemy wiedzieć w nadchodzącym tygodniu, ale jedno jest pewne – w ByteDance musi być gorąco. Tymczasem zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika o korzystaniu z TikToka bez rejestracji.

Zdjęcie otwierające: Farragutful / Wikimedia Commons / TikTok

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw