Myśliwiec F–16

F-16 sterowane przez AI. Maszynę sprawdzono w prawdziwej walce

2 minuty czytania
Komentarze

Trudno o lepszy test dla sztucznej inteligencji w F-16 niż walka z drugim myśliwcem, sterowanym przez człowieka. Siły Powietrzne USA poinformowały, że po raz pierwszy przeprowadzono taki test i zakończył się on sukcesem. AI miało się w walce ograniczać i rzeczywiście, pilot po przeciwnej stronie nie zginął.

AI wygrywało z F–16 w symulacjach, ale test nie mógł tak się skończyć

Dwa myśliwce F–16 lecące nad chmurami, jeden w barwach ciemnoszarych, drugi w czerwono-białych.
Po lewej stronie F-16 sterowane przez człowieka, po prawej eksperymentalny X-62A VISTA sterowany przez AI. Fot. DARPAtv / YouTube

Program Ace Combat Evolution (z j. ang. ewolucja walk powietrznych) rozpoczął się w 2020 r. i nie minęło wiele czasu, zanim AI wygrywało starcia z wirtualnymi myśliwcami. Symulacja jednak nie przekona inwestorów do dalszych nakładów, dlatego Siły Powietrzne USA musiały w końcu sprawdzić AI w starciu z rzeczywistym pilotem, sterującym rzeczywistym F-16.

Od grudnia 2022 r. myśliwiec F-16 X-62A VISTA uczył się odpowiednich ścieżek lotu, a we wrześniu 2023 r. starł się z myśliwcem sterowanym przez ludzkiego pilota. Sztuczna inteligencja uczy się na podstawie danych ze wszystkich poprzednich lotów dostępnych dla Sił Powietrznych USA.

Kolejna rewolucja w świecie AI to dobry, choć przerażający prognostyk

Nagranie pokazujące przebieg starcia myśliwca z ludzkim pilotem i AI.

Wyniki operacji są na tyle zadowalające, że sekretarz Sił Powietrznych USA, Frank Kendall poinformował, że planuje wsiąść do X-62A VISTA sterowanego przez AI i podjąć taki lot bez własnej ingerencji. Wyniku powietrznej bitwy nie znamy, ale pilot wrócił do bazy bezpiecznie.

Najbliższa odległość, w jakiej myśliwce przebywały obok siebie, to było 600 m, wykonano też manewry ataku i obrony. Warto jednak pamiętać, że należało tu przyhamować, bo inaczej sztuczna inteligencja niepotrzebnie zabiłaby niewinnego pilota.

Zdjęcie otwierające: Konflikty.pl / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw