Nowe dotacje na pompy ciepła są już dostępne dla wnioskodawców. Pod pewnymi warunkami, można uzyskać nawet 70% dopłaty do inwestycji. Sprawdzamy jakie urządzenia kwalifikują się na dofinansowanie, a które nie. Podsumowujemy również minimalną moc instalacji złożonej z odnawialnych źródeł energii (OZE) i weryfikujemy wymagania dotyczące dopłaty 70% inwestycji.
Nowe dotacje na pompy ciepła – Spis treści
70% dopłaty na pompy ciepła? Tak, ale pod pewnym warunkiem
Na złożenie wniosków mamy mnóstwo czasu, bo końcowy termin to 17 grudnia 2024 r. (lub do wcześniejszego wyczerpania puli środków). Jak donosi redakcja Gram w Zielone, pełna dotacja może objąć 50% kosztów kwalifikowanych. Jednakże, gdy zdecydujemy się na formę pożyczki, będzie to 70% kosztów kwalifikowanych. Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, możemy otrzymać maksymalnie 300 mln złotych na inwestycję. Budżet całego programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” wynosi 2 mld złotych.
Pompy ciepła to nie wszystko. Co jeszcze podlega dofinansowaniu?
Dofinansowanie dotyczy źródeł odnawialnej energii o minimalnej mocy 2 MWt. Beneficjenci mogą uzyskać dotacje na pompy ciepła, kolektory słoneczne i geotermia. Budżet przeznaczyć można także na magazyny ciepła (musi być zespolony ze źródłem energii), a także przyłącze ciepłownicze do posiadanej już instalacji.
O dotacje w tej edycji ubiegają się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej. Jeżeli znajdujecie się w grupie docelowej, wnioski składa przez generator wniosków o dofinansowanie.
Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.