ruszają dotacje na pompy ciepła

Ruszyły nowe dotacje na pompy ciepła. Oto kto może skorzystać z nawet 70% dopłaty

2 minuty czytania
Komentarze

Nowe dotacje na pompy ciepła są już dostępne dla wnioskodawców. Pod pewnymi warunkami, można uzyskać nawet 70% dopłaty do inwestycji. Sprawdzamy jakie urządzenia kwalifikują się na dofinansowanie, a które nie. Podsumowujemy również minimalną moc instalacji złożonej z odnawialnych źródeł energii (OZE) i weryfikujemy wymagania dotyczące dopłaty 70% inwestycji.

70% dopłaty na pompy ciepła? Tak, ale pod pewnym warunkiem

Wnętrze nowoczesnej kotłowni z białym bojlerem i piecem grzewczym, obok wejście do łazienki z szklanymi drzwiami i czerwoną drabiną.
Fot. Viessmann

Na złożenie wniosków mamy mnóstwo czasu, bo końcowy termin to 17 grudnia 2024 r. (lub do wcześniejszego wyczerpania puli środków). Jak donosi redakcja Gram w Zielone, pełna dotacja może objąć 50% kosztów kwalifikowanych. Jednakże, gdy zdecydujemy się na formę pożyczki, będzie to 70% kosztów kwalifikowanych. Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, możemy otrzymać maksymalnie 300 mln złotych na inwestycję. Budżet całego programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” wynosi 2 mld złotych.

Pompy ciepła to nie wszystko. Co jeszcze podlega dofinansowaniu?

Technik w czerwonym ubraniu instaluje zewnętrzną jednostkę pompy ciełpa i klimatyzatora na ścianie budynku. Przeprowadza kontrole pomp ciepła. Dotacje na pompy ciepła właśnie ruszyły
Fot. welcomia / GettyImages

Dofinansowanie dotyczy źródeł odnawialnej energii o minimalnej mocy 2 MWt. Beneficjenci mogą uzyskać dotacje na pompy ciepła, kolektory słoneczne i geotermia. Budżet przeznaczyć można także na magazyny ciepła (musi być zespolony ze źródłem energii), a także przyłącze ciepłownicze do posiadanej już instalacji.

O dotacje w tej edycji ubiegają się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej. Jeżeli znajdujecie się w grupie docelowej, wnioski składa przez generator wniosków o dofinansowanie.

Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw