Smartfon wyświetlający ekran przeglądania aplikacji z kategoriami i aktualizacjami na tle z bąbelkami w pastelowych kolorach. Alternatywa dla AppStore jest już zainstalowana

AppStore ma już pierwszą alternatywę w Europie. Użytkownicy iOS 17.4 mogą ją pobierać

3 minuty czytania
Komentarze

AppStore doczekało się pierwszej alternatywy po tym, jak Apple musiało ustąpić regulacjom Unii Europejskiej. Tak oto powstało AltStore PAL, czyli ogólnodostępna narzędzia, które wcześniej również działało, lecz mocno okrężnymi drogami, niezgodnymi z filozofią sprzętu firmy z Cupertino. Warto na początku wspomnieć, że dostęp do sklepu jest płatny, ale jest to raczej symboliczna wpłata, aniżeli kolejna, gigantyczna subskrypcja.

Jak właściwie działa alternatywa dla AppStore?

Widok iPhone'a pokazujący ekran aplikacji do emulacji gier o nazwie "Delta", z dwoma grami "Skipp and Friends" i "Anguna" na ekranie, oraz opisem funkcji emulatora w alternatywie dla AppStore
Fot. AltStore / materiały prasowe

AltStore PAL wystartowało 17 kwietnia 2024 r. i do działania wymaga przynajmniej systemu iOS 17.4. Tym razem jednak nie ściągamy nic z AppStore, a udajemy się bezpośrednio na stronę projektu, gdzie ściągamy program z odnośnika.

Korzystanie z alternatywy dla AppStore kosztuje 1,50 euro rocznie (ok. 6,50 złotych), więc są to drobniaki. Twórca zastrzega, że opłaty pokrywają dostęp do technologii Apple, procesowanie płatności, a także utrzymanie serwerów.

Zawarte w nim aplikacje również mogą być płatne, ale AltStore jest zintegrowane z Patreonem, pozwalając twórcom na pobieranie bezprowizyjnych dotacji na swoje aplikacje. Na AppStore jest to całkowicie zabronione przez regulamin, więc mamy pierwsze benefity nacisków Unii Europejskiej na Apple.

Pierwsze opinie użytkowników o AltStore

Strona pobierania AltStore z informacjami o dostępności tylko w Europie, wymagając iOS 17.4 lub nowszy, oraz przyciskami do pobrania AltServer dla macOS i Windows.
Fot. AltStore / materiały prasowe

Przeglądając wątki na Reddit o wypuszczeniu AltStore można odnieść wrażenie, że użytkownicy iOS nie są zachwyceni tą premierą. Pojawiają się narzekania na ekskluzywność darmowej aplikacji Delta, emulatora konsol Nintendo, opracowanej także przez autora AltStore. Jest to szczególnie irytujące, że w Stanach Zjednoczonych, program został wrzucony do AppStore ze względu na brak alternatyw.

Jakie są korzyści? To, że mam podobne doświadczenie w innym systemie, nie jest argumentem. Ta sama dyskusja odbywa się za każdym razem, gdy gra jest dostępna na wyłączność jednego sklepu. Albo ta debata o rozdrobnieniu usług streamingowych i subskrypcji. To dokładnie to samo.

Nie mam problemu, z tym że istnieje kolejny sklep. Chodzi o wyłączność i wątpliwe praktyki próbujące zmusić ludzi do korzystania z tego sklepu. Oferujcie rzeczywiste korzyści jak obniżone ceny czy coś w tym stylu. Po prostu odbieranie możliwości wyboru (przyp. red. ekskluzywność emulatora Delta) nie przekona krytyków takich jak ja. To uciążliwe, droższe i nie rozwiązuje ani jednego problemu, który miałem jako konsument.

Cubi_Reviews, komentarz na portalu Reddit w wątku „As an EU resident – put the Delta app in the App Store!”

Oprócz tego pojawia się mocna obawa o znaczenie AltStore na rynku, gdzie opłata 6,50 złotych spowoduje, że wiele osób wstrzyma się przed pobraniem sklepu na smartfon lub tablet. Inne osoby piszą, że kiedy korzystanie z AppStore jest darmowe, zabawa w alternatywy całkowicie traci sens i niepotrzebnie zmusza użytkownika do wyjścia ze strefy komfortu (lata używania sklepu Apple). Gdyby nie opłaty za korzystanie z technologii firmy z Cupertino (50 centów za każdą instalację AltStore), być może byłoby inaczej.

Zdjęcie otwierające: AltStore / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw