Zakaz TikToka w USA jest coraz bliżej

Zakaz TikToka w USA coraz bliżej. Wiemy, kiedy Kongres może przegłosować ustawę

2 minuty czytania
Komentarze

Zakaz TikToka w USA jest coraz bardziej realnym scenariuszem. Po krótkim okresie ciszy Kongres już w ten weekend zabierze się za głosowanie nad rewizją pierwotnie proponowanej ustawy. Zmiany są kluczowe, a prezydent Joe Biden tylko czeka na dokument do podpisu. Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście to zrobią, pozostałym krajom także będzie łatwiej przeforsować podobne pomysły.

Obecny porządek działań władz w USA

Zdjęcie Kapitolu Stanów Zjednoczonych w słoneczny dzień z częściowo zachmurzonym niebem i latarnią uliczną po prawej stronie. Tam zostanie przegłosowany Zakaz TikToka w USA
Kapitol w Waszyngtonie, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych. Fot. Farragutful / Wikimedia Commons

Nie dalej jak w ten weekend (20 i 21 kwietnia 2024 r.), Kongres Stanów Zjednoczonych zamierza głosować m.in. nad rewizją ustawy obejmującej zakaz TikToka w USA. Jak podaje Engadget, naczelną zmianą jest okres wycofywania usługi z działania w kraju, zwiększony z planowanych oryginalnie 6 miesięcy do 12 miesięcy.

System legislacyjny w USA działa następująco. Jeżeli Izba Reprezentantów przegłosuje u siebie projekt (218 głosów większość), to trafi on następnie do Senatu, gdzie będzie musiał uzyskać 51 głosów. Zgodność obydwóch izb będzie oznaczać, że projekt trafi do Joe Bidena, deklarującego gotowość do podpisu już teraz.

Zakaz TikToka w USA. Firma się broni i używa rozsądnych argumentów

dłoń trzymająca telefon z włączoną aplikacją tiktok
Fot. Solen Feyissa/Unsplash

NBC News zauważa, że to właśnie ta część ustawy była kością niezgody między entuzjastami pomysłu a kilkoma blokującymi osobami z Senatu. TikTok z kolei zauważa, że ustawa ta jest „przemycana” obok pakietów pomocowych dla Ukrainy i Izraela. Szczególnie iż ByteDance (firma–matka platformy) jest bardzo atrakcyjnym podatnikiem dla USA

Niestety, Izba Reprezentantów ponownie wykorzystuje zasłonę ważnej pomocy zagranicznej i humanitarnej, aby przepchnąć zakaz naruszający wolność słowa 170 milionów Amerykanów, i tym samym zniszczyć 7 milionów przedsiębiorstw i zamknąć platformę, która rocznie dodaje do gospodarki USA 24 miliardów dolarów.

TikTok, oświadczenie prasowe

Oczywiście, wyłączenie TikToka w USA nie musi się wydarzyć. Wystarczy, że platforma zostanie sprzedana właścicielowi, który nie będzie powiązany z Chinami. Pytanie brzmi, czy ByteDance pozwoli na tak wrogie przejęcie, jeśli ustawa rzeczywiście stanie się prawem? Więcej będziemy wiedzieć po głosowaniu w Izbie Reprezentantów USA.

Zdjęcie otwierające: Depositphotos / prykhodov

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw