Mapy google offline

Mapy Google i wyszukiwarka z nowymi funkcjami. Część użytkowników będzie zachwycona

3 minuty czytania
Komentarze

Google chce, aby użytkownicy mogli dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów podczas podróżowania. Mapy Google i wyszukiwarka dostały zaktualizowane funkcje, które pomogą wyszukać trasy transportu publicznego i trasy piesze, a także zobaczyć alternatywy dla podróży lotniczych oraz lepiej poznać szacowane emisje gazów cieplarnianych.

Ilustracja przedstawiająca zielony autobus miejski z napisem "Climate friendly", w tle schematyczne budynki, drzewa, mężczyznę biegnącego do pociągu z napisem "Search trains" oraz kobietę z dzieckiem, nad którymi znajduje się ikona pieszej nawigacji z napisem "4 min".
Fot. Google / materialy prasowe

Mapy Google: alternatywa dla podróży samochodem

W ciągu kilku najbliższych tygodni w Mapach Google pojawi się nowa funkcja, która ułatwi podróżowanie bez samochodu. Otóż aplikacja będą sugerować trasy komunikacją miejską lub pieszo, jeśli czas podróży jest porównywalny z jazdą samochodem. Funkcja ta będzie dostępna w następujących miastach: Amsterdam, Barcelona, Londyn, Montreal, Paryż, Rzym i Sydney, a także w Brukseli, Budapeszcie, Kolonii, Hamburgu, Madrycie, Melbourne, Mediolanie, Monachium, Wiedniu i Zurychu.

Dodatkowo Mapy Google rozszerzają funkcje wyszukiwania, ułatwiając znalezienie informacji o trasach pociągów dalekobieżnych i autobusach. Można sprawdzić rozkłady jazdy, ceny biletów i dokonać rezerwacji bezpośrednio w aplikacji. Funkcja ta obejmuje już pociągi w 38 krajach i autobusy dalekobieżne w 15 krajach – w obydwu przypadkach także w Polsce.

Mapy Google dbają również o środowisko. W zeszłym roku platforma zaczęła sugerować trasy pociągiem jako alternatywę dla lotów podczas wyszukiwania połączeń. W nadchodzących miesiącach sugestie tras pociągów będą również dostępne w Google Flights (Loty Google), co ułatwi znalezienie bardziej zrównoważonych opcji podróży.

Wyszukiwarka lotów: emisja gazów cieplarnianych

Nierzadko samolot jest jedyną opcją podróży, Google jednak chce, aby użytkownik miał świadomość, jak lot wpływa na środowisko i jak może się to różnić w zależności od wybranego połączenia. Dzięki Google Flights można zobaczyć szacowaną emisję CO2 dla niemal każdego lotu w wynikach wyszukiwania oraz filtrować wyniki, by znaleźć te, które są najbardziej ekologiczne.

Samolot pasażerski o barwie różowej na tle błękitnego nieba w trakcie lądowania.
Fot. Łukasz Golowanow & Maciek Hypś, Konflikty.pl; edit by Chalger / Wikimedia Commons

Jak podaje Google, szacunki bazują na modelu przewidywania emisji CO2 na pasażera, czyli TIM (Travel Impact Model). Jego metodologię firma opracowała w 2022 roku. Ponadto dane TIM są teraz dostępne również poprzez API dla programistów, co pozwoli dowolnej aplikacji lub stronie internetowej wyświetlać emisję CO2 lotów.

Podsumowanie

Nowe aktualizacje Map Google i wyszukiwarki Google ułatwiają znajdowanie zrównoważonych opcji podróżowania. Wyświetlane są sugestie dotyczące transportu publicznego i pieszych obok tras dojazdu, można też znaleźć informacje na temat tras pociągów dalekobieżnych i tras autobusów oraz wyświetlać szacowane emisje gazów cieplarnianych dla lotów. Te aktualizacje zapewnią większej liczbie osób informacje potrzebne do wyboru niskoemisyjnych alternatywnych rozwiązań podczas podróży.

Źródło: Google. Zdjęcie otwierające: Tamas Tuzes Katai / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw