Zaćmienie słoneczne nad sylwetką lasu z wyraźnie widoczną koroną słoneczną.

NASA publikuje wyjątkowe zdjęcie. To zaćmienie Słońca z całkowicie innej perspektywy

3 minuty czytania
Komentarze

Zaćmienie Słońca, które miało miejsce 8 kwietnia 2024 roku, nie było niestety widoczne w Polsce. Zdjęcie, które opublikowała NASA, może nam to jednak trochę osłodzić, ponieważ z takiej perspektywy jeszcze nikt nie oglądał zaćmienia. Postanowiono bowiem sfotografować cień rzucany przez Księżyc na powierzchnię naszej planety.

NASA publikuje zdjęcie zaćmienia Słońca

Zdjęcie satelitarne Ziemi przedstawiające zaćmienie Słońca wykonane przez NASA w czerni i bieli ukazujące fragment planety z widocznymi chmurami i kontynentami.
Ziemia podczas zaćmienia Słońca z perspektywy Księżyca. Fot. NASA / Goddard / Uniwersytet Stanowy w Arizonie / materiały prasowe

W sieci znajdziemy wiele zdjęć oraz filmów pokazujących ostatnie zaćmienie Słońca. Nic dziwnego, bo to przecież wyjątkowo interesujące zjawisko, którego nie ogląda się na co dzień. W Polsce przyjdzie nam na nie naprawdę długo poczekać, ponieważ pełne zaćmienie nad granicami naszego kraju ma wydarzyć się dopiero 7 października 2135 roku. Trochę wcześniej, ponieważ 12 sierpnia 2026 roku nastąpi częściowe zaćmienie, które już będzie u nas widoczne, a jeżeli chcielibyśmy wtedy zobaczyć to całkowite, będziemy musieli wybrać się np. do Hiszpanii.

Satelitarny obraz w skali szarości przedstawiający kontur kontynentu afrykańskiego z widocznymi chmurami.
Zdjęcie cienia zaćmienia nad Meksykiem i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Fot. NASA / Goddard / Uniwersytet Stanowy w Arizonie / materiały prasowe

Teraz za to możemy podziwiać zdjęcie zaćmienia z innej perspektywy, a mianowicie z kosmosu. Przesłane zostało ono przez sondę kosmiczną Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która krąży wokół Księżyca od prawie piętnastu lat. Jej celem jest wykonywanie m.in. map topograficznych ziemskiego satelity. Przez lata orbiter dostarczył bardzo wielu materiałów, które nie tylko zwiększyły wiedzę na temat samej powierzchni Księżyca, ale i mają być wykorzystane przy kolejnych lądowaniach na jego powierzchni. Podczas ostatniego zaćmienia skierowano kamery na naszą planetę, by wykonać to wyjątkowe zdjęcie.

LRO nie miał łatwego zadania

Satelita na orbicie wokółksiężycowej, z panelem słonecznym i złotą izolacją termiczną, na tle nierównego terenu Księżyca.
Wizualizacja LRO przelatującego nad powierzchnią Księżyca. Fot. NASA / materiały prasowe

Co wyróżnia fotografię wykonaną przez LRO od tych, które robi się z Ziemi? Nie mówimy oczywiście o zupełnie innej perspektywie, ale tym, że urządzenia, z których korzysta sonda, inaczej wykonują zdjęcia. LRO korzysta bowiem z trzech kamer: dwóch wąskokątnych oraz jednej szerokokątnej. Fotografia zaćmienia została wykonana z wykorzystaniem jednej z kamer wąskokątnych, która jest w stanie rejestrować po jednej linii pikseli, więc zapisanie tego zdjęcia zajęło aż 20 sekund. Tym bardziej warto docenić materiał opublikowany przez NASA. Jeżeli interesuje was kosmiczna tematyka, to wśród nowości na Netflix znajdziecie sporo filmów, które dzieją się poza naszą planetą.

Źródło: NASA. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw