Programistka pracująca przy biurku z dwoma monitorami z kodem, zabawkami na biurku i słuchawkami.

Złota era IT w Polsce dobiega końca. Programiści tracą pracę i wysokie zarobki

4 minuty czytania
Komentarze

Rynek IT w Polsce, który w ostatnich latach przeżywał dynamiczny wzrost i kojarzony był z wysokimi zarobkami oraz dużą stabilnością zatrudnienia, zwalnia. Wzrost zadłużenia firm informatycznych, spadek popytu na usługi IT i globalne pogorszenie koniunktury gospodarczej prowadzą do coraz częstszych zwolnień i obniżek wynagrodzeń.

Dwie osoby pracujące przed monitorami komputerowymi, na których widać kod programistyczny.
Fot. Rivage / Unsplash

Informatyczna bańka zaczyna pękać

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT w Polsce wzrosło aż o jedną trzecią, do 264 mln złotych. Jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów. Średnie zadłużenie jednej firmy to 38 tys. zł. Problemy z płatnościami ma blisko 7 tys. podmiotów.

Najbardziej zadłużone firmy działają w województwach:

  • mazowieckim (87,8 mln zł),
  • wielkopolskim (31,6 mln zł),
  • śląskim, (27,2 mln zł).

Rekordzistką jest firma z Poznania, która ma 8,4 mln zł długu wobec funduszu sekurytyzacyjnego.

Grafika informacyjna przedstawiająca zadłużenie branży IT w Polsce z mężczyzną pracującym na laptopie w tle, podane są dane: "264 mln zł wynoszą zaległości sektora IT" i "400 mln zł są winni klienci firmom IT", w prawym górnym rogu logo Krajowego Rejestru Długów.
Fot. KRD / materiały prasowe

Większość zaległości, czyli 198,9 mln zł, firmy IT mają do oddania instytucjom finansowym: bankom, firmom leasingowym i ubezpieczeniowym czy funduszom sekurytyzacyjnym, które przejęły długi od pierwotnych wierzycieli. 17,6 mln zł to nieuregulowane rachunki za abonament telefoniczny, internet i telewizję. 13,7 mln zł to długi wobec handlu. Natomiast ponad milion zł są winne innym podmiotom z branży IT.

Przyczyn zadłużenia należy szukać zarówno w aktualnej sytuacji na rynku, jak i w braku zapłaty ze strony klientów. Są oni winni firmom informatycznym blisko 400 mln zł, a więc o wiele więcej niż przedsiębiorstwa IT same powinny oddać swoim wierzycielom. Mimo licznych wyzwań, z którymi mierzy się teraz branża informatyczna, perspektywy pozostają nadal dobre. Inwestycje w rozwój kompetencji pracowników, innowacje technologiczne oraz elastyczne podejście do zmieniających się warunków rynkowych zawsze były mocną stroną tego sektora. W dłuższym okresie pomoże mu to przetrwać przejściowe trudności.

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej
Grafika przedstawiająca zaległości finansowe sektora IT z podanymi kwotami dla różnych dziedzin, mężczyzna trzymający tablet obok wykresów i zrzutu ekranu z oprogramowania, logo "Krajowy Rejestr Długów", czerwone tło.
Fot. KRD / materiały prasowe

Zaległości osób prowadzących działalność jednoosobową wynoszą 116,1 mln zł i stanowią prawie 45 proc. długu całej branży. Kolejne 147,9 mln zł to nieopłacone faktury spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zwolnienia i spadki wynagrodzeń w branży IT w Polsce

Szacuje się, że w 2023 roku nawet 95% firm IT w Polsce rewidowało swoje zasoby kadrowe. Co przekłada się na większą liczbę zwolnień. W ostatnim czasie zatrudnienie straciły kilkusetosobowe grupy w różnych przedsiębiorstwach, a w 2023 roku liczba ofert pracy w sektorze IT w stosunku do poprzedniego roku spadła o 30%.

Szczególnie dotkliwe okazały się zwolnienia w małych firmach (do 50 pracowników), gdzie redukcja zatrudnienia sięgnęła 25%. Największe spadki liczby ofert pracy obserwuje się w obszarach backendu (spadek o 4,5%) i frontendu (spadek o 2,1%). Na rynku maleje również zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu analityki danych i sztucznej inteligencji.

Wykres słupkowy przedstawiający spadek udziału ogłoszeń z poszczególnych specjalizacji IT na No Fluff Jobs między I kwartałem 2023 a I kwartałem 2024: Backend zanotował spadek o 4,5 p.p., Frontend o 2,1 p.p., a Testing o 1,4 p.p. W tle błękitne linie symbolizujące zmniejszającą się liczność ogłoszeń. Na górze wpis na Twitterze firmy nofluffjobs z komentarzem o dużych wahanach w zarobkach i zapotrzebowaniu firm na programistów.
Fot. No Fluff Jobs / X, zrzut ekranu

Obserwuje się również spadek dolnych widełek w ofertach pracy dla części specjalistów IT. W niektórych przypadkach wynagrodzenia miesięczne spadły o 1 tys. złotych. Wcześniejsze raporty sugerowały, że mimo zawirowań ekonomicznych i słabszej kondycji branży IT zarobki nie przestawały rosnąć. W niektórych kategoriach widełki wzrosły z roku na rok o co najmniej 20%.

Postrzeganie zawodu w społeczeństwie

Według raportu No Fluff Jobs „Ranking zawodów 2024” społeczeństwo jest zdania, że jest to przepłacany zawód. Nie w takim stopniu jak politycy, influencerzy czy sportowcy, ale 30% osób sądzi, że programiści zarabiają za dużo. Choć z drugiej strony w ocenie badanych (52%) osoby zajmujące się programowaniem są odpowiednio wynagradzane.

Infografika prezentująca szczegółową ocenę zawodów programisty i programistki, w tym procentowe wykresy dotyczące opinii o zarobkach, znaczenia społecznego pracy, pozytywnych odczuć wobec profesji oraz percepcji płci w zawodzie.
Fot. Raport No Fluff Jobs / zrzut ekranu

Programiści przechodzą na swoje

W obliczu trudności na rynku pracy coraz więcej specjalistów IT decyduje się na założenie własnej działalności. Jak podaje Rzeczpospolita, w I kwartale przybyło w Polsce 1,5 tys. firm IT, po ubiegłorocznym skoku o 16 proc. Tylko w I kwartale 2024 r. przybyło 1,5 tys. takich biznesów. W sumie w Polsce jest już niemal 190 tys. firm IT, 87 proc. więcej niż przed pandemią. Dun & Broadstreet wyliczył też, że od 2015 roku liczba firm i specjalistów z branży skoczyła ponad trzykrotnie.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów, No Fluff Jobs, RP. Zdjęcie otwierające: ThisisEngineering RAEng / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw