Ikona aplikacji Google Play Store na ekranie urządzenia mobilnego. Kryją się tam też złośliwe aplikacje.

Google z dużymi zmianami w sklepie Play. Dziwne, że wprowadza tę nowość dopiero teraz

2 minuty czytania
Komentarze

Google wprowadza małe, lecz przydatne ulepszenie w swoim sklepie Play Store, które dotyczy uwierzytelniania płatności z wykorzystaniem zabezpieczeń biometrycznych. I choć opcja dostępna była od jakiegoś czasu, to teraz sam proces jej włączania ma być wygodniejszy. Będziemy mogli zapomnieć o wpisywaniu hasła do konta, które do tej pory było koniecznością, a wystarczy sam odcisk naszego palca lub skan twarzy.

Weryfikacja biometryczna w Google Play Store

Osoba używająca smartfona z ekranem blokady, siedząca w miejskim otoczeniu.
Fot. nensuria / Freepik

Kupowanie aplikacji będzie trochę szybsze, a z pewnością łatwiejsze, ponieważ firma wprowadza zmiany w systemie weryfikacji. Nie są one drastyczne, ale wprowadzają drobne usprawnienie samego procesu. Tutaj kłania się właśnie możliwość akceptowania i potwierdzania zakupów z wykorzystaniem zabezpieczeń biometrycznych. Jest to zdecydowanie wygodniejsza forma, niż wpisywanie hasła, ale też i może być bezpieczniejsza.

Zrzuty ekranu menu ustawień w aplikacji na smartfonie, przedstawiające opcje dotyczące weryfikacji zakupów w Google Play. Na lewym zrzucie ekranu sekcja 'Weryfikacja zakupów' jest zaznaczona czerwoną ramką, na prawym włączony jest przełącznik przy opcji 'Weryfikacja biometryczna'.
Miejsce, gdzie włączana jest weryfikacja biometryczna w Play Store. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Chcąc włączyć funkcję na urządzeniach, które wyposażone są w skaner linii papilarnych, należy otworzyć Play Store i nasze konto (prawy górny róg), a następnie wybrać Ustawienia i Weryfikacja zakupów. Po aktywacji Weryfikacji biometrycznej do tej pory byliśmy proszeni o podanie hasła.

Teraz firma będzie to zmieniać i sam proces włączania funkcji będzie wymagał jedynie potwierdzenia z wykorzystaniem odcisku palca lub skanu twarzy. Oczywiście wcześniej musimy mieć takie funkcje już przypisane do naszego urządzenia. Warto też dodać, że taka weryfikacja dotyczy tylko płatności w systemie Google, czyli np. przypisanej do konta karty. Nie uwzględnia zakupów już wewnątrz samych aplikacji.

Co daje weryfikacja biometryczna?

Biometryczny dowód osobisty
Fot. TheDigitalWay / PixaBay

Korzystanie z weryfikacji biometrycznej może być bezpieczniejszym rozwiązaniem niż klasyczne hasła, nawet te silne, które i tak można przecież złamać. Ze skanem odcisku palca jest już o wiele trudniej, a przy aplikacjach pozwalających na zakupy, może nas uchronić przed sporymi stratami w przypadku wycieku hasła. Warto rozważyć włączenie takiej funkcji też w sytuacji, kiedy do naszego telefonu dostęp mają dzieci czy osoby trzecie. Przy okazji, warto też sprawdzić, jak wylogować się z konta Google czy jak wyłączyć Asystenta.

Źródło: Android Police. Zdjęcie otwierające: GekaSkr / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw