Maszt telekomunikacyjny z antenami na tle niebieskiego nieba.

Odnaleziono nowy sposób na wydłużenie czasu pracy smartfonów. Jest związany… z 5G

3 minuty czytania
Komentarze

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wzięli pod lupę maszty 5G. Zauważyli, że sieć małych wież 5G — zamiast jednej dużej — może wydłużyć żywotność baterii telefonów na obszarze miejskim. Według badania w przypadku wielu małych wież ​​moc potrzebna do przesłania sygnału jest zmniejszona, a telefony zużywają mniej energii, aby złapać sygnał. Dlatego mogłyby być ładowane rzadziej.

Widok z góry na ulicę z latarnią uliczną i drzewami, z fragmentami budynku mieszkalnego na lewo.
Fot. Abel Mobilfunk / Telefonica

Maszty 5G: niżej i gęściej znaczy lepiej

Podczas badania obliczono, że potrzebnych jest pięć razy więcej masztów, ale o wysokości ok. 15 metrów (dla porównania średnia wysokość wież 5G wynosi 60 metrów). Bez problemu można w tym celu wykorzystać różne elementy infrastruktury miejskiej, np. latarnie. Każda mała wieża będzie miała słabszy sygnał i zużywała mniej energii niż duża, ale ostatecznie sieć zapewni większy zasięg sieci na danym obszarze, a sygnał będzie silniejszy.

Co więcej, instalowanie mniejszych masztów w bardziej strategiczny sposób na obszarach miejskich może też wyeliminować problemy z komunikacją bezprzewodową. Sygnały przesyłane przez większe, odległe maszty komórkowe często mają bowiem problemy z przenikaniem przez budynki lub napotykają inne przeszkody.

Dodatkowe korzyści z sieci mniejszych masztów 5G

Agrim Gupta, jeden z autorów artykułu, wyjaśnia, że ​​ten sam pomysł zaproponowano już w erze 4G, ale tego rodzaju sieć małokomórkowa nie mogłaby wtedy działać. Starsze sieci charakteryzowały się zauważalnymi opóźnieniami, co czyniło stacje bazowe dużej mocy bardziej praktycznymi. Z kolei sieci 5G są w stanie stosunkowo płynnie przełączać się między wieżami, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie gęstszej sieci mniejszych masztów.

Dodał, że tak zbudowana infrastruktura sieci 5G może przełożyć się na dłuższą, nawet o 50%, żywotność baterii. Jeśli więc bateria działała 12 godzin, dzięki tej sieci będzie mogła działać nawet 18 godzin. Wynika to z większego poboru mocy podczas korzystania z pojedynczej, większej stacji bazowej, która przesyła dane na większą odległość.

Maszt telekomunikacyjny, maszty 5G
Fot. PixaBay

Więcej informacji o badaniu

Badacze wykorzystali oprogramowanie typu open source do modelowania transmisji między stacjami bazowymi a telefonami komórkowymi w modelach 3D rzeczywistych miast. Przeprowadzone przez nich symulacje wykazały, że aby osiągnąć proponowane korzyści, potrzeba pięciokrotnie więcej wież komórkowych. Nowe maszty 5G muszą mieć tylko 15 metrów wysokości, co oznacza, że ​​można je zamontować na latarniach ulicznych lub budynkach.

Badanie oferuje więc praktyczne i opłacalne rozwiązanie dla dostawców sieci, poprawiające jednocześnie zasięg na obszarach miejskich. Artykuł pod tytułem Densify & Conquer: Densified, smaller base-stations can conquer the increasing carbon footprint problem in nextG wireless można przeczytać w repozytorium arXiv.

Źródło: Yahoo Tech, New Scientist. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw