Kolorowa i abstrakcyjna grafika przedstawiająca unoszące się trójwymiarowe litery i kształty na tle gradientu, z napisem "Microsoft Build" w lewej górnej części obrazu.

Microsoft Build 2024. Nowe funkcje i narzędzia AI w środowisku Windows

3 minuty czytania
Komentarze

W styczniu szef Microsoftu, Satya Nadella zapowiadał, że 2024 to rok, w którym AI stanie się podstawową częścią każdego komputera PC. Zapowiedzi związane z doroczną konferencją Microsoft Build 2024 pod hasłem How will AI shape your future? zdają się potwierdzać, jaką drogę rozwoju wybrała firma z Redmond. Spójrzmy, nad jakimi nowościami pracuje Microsoft i co nowego pojawi się w Windows.

Grafika reklamująca wydarzenie Microsoft Build 2024 z tekstem "Właśnie się zarejestrowałem, Dołącz do mnie!", datami 21-23 maja 2024 i linkiem aka.ms/buildinfo na tle w odcieniach fioletu z abstrakcyjnymi elementami graficznymi oraz logo Microsoft.
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Era sztucznej inteligencji

W przemówieniu otwierającym szef Microsoftu, Satya Nadella, opowie, jak era sztucznej inteligencji odblokuje nowe możliwości, zmieni sposób pracy programistów i zwiększy produktywność biznesową w różnych branżach.

Satya Nadella nie będzie sam opowiadać o nowościach AI. Towarzyszyć mu będzie nowy szef Microsoft AI, Mustafa Suleyman. To współzałożyciel i były szef ds. zastosowań sztucznej inteligencji w DeepMind, firmie zajmującej się sztuczną inteligencją, którą Google przejął w 2014 roku. Jest też współzałożycielem Inflection AI, firmy zajmującej się uczeniem maszynowym i generatywną sztuczną inteligencją. W marcu 2024 roku porzucił startup i dołączył do Microsoft.

Mężczyzna w średnim wieku o łysiejącej głowie i noszący okulary, ubrany w ciemny marynarkę i szary sweter, na białym tle.
Fot. Blog Microsoft / materiały prasowe

Nowości Microsoft związane z AI

Microsoft zaprezentuje nowe narzędzia AI do użytku na komputerach PC i w chmurze podczas corocznej konferencji Build. Nic dziwnego, że firma skupia się na tym obszarze funkcjonowania. Microsoft odnotował znaczny wzrost przychodów od klientów korzystających z modeli AI w chmurze publicznej Azure i chce podtrzymać ten trend, udostępniając programistom nowe funkcje AI.

Wgląd w poszczególne sesje podpowiada, jakich nowości możemy spodziewać się w przyszłych produktach Microsoftu. Dowiemy się na przykład nowej funkcji Advanced Paste, która opiera się na modelach AI działających bezpośrednio na komputerach PC (bez konieczności wysyłania danych do chmury).

Microsoft planuje też omówić, w jaki sposób aplikacje systemu Windows będą mogły wykorzystywać oparte na architekturze ARM silniki przetwarzania neuronowego (NPU) do celów sztucznej inteligencji.

W Azure AI Studio pojawią się nowe funkcje związane z bezpieczeństwem AI dla osób budujących własne chatboty. Ich celem będzie zmniejszenie prawdopodobieństwa generowania przez modele wypowiedzi na temat seksu i przemocy lub stwarzających zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Konferencja Microsoft Build 2024

Konferencja Microsoft Build 2024 odbędzie się w dniach 21–23 maja 2024 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Będzie również dostępna online. To coroczne wydarzenie skupia się na inżynierach oprogramowania i programistach webowych, którzy używają Windowsa, Microsoft Azure i innych technologii Microsoft.

Z całym katalogiem wystąpień i sesji podczas konferencji Microsoft Build 2024 możecie zapoznać się na stronie wydarzenia.

Źródło: cnbc.com, Microsoft. Zdjęcie otwierające: Microsoft / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw