Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5090 z trzema wentylatorami na tle oświetlonym promieniami światła.

NVIDIA GeForce RTX 5090 jeszcze w tym roku. Co z cenami?

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że seria kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 5090 może pojawić się na rynku jeszcze w 2024 roku. Z pewnością to dobra informacja dla osób, które powoli już myślą o wymianie komputera i chcą w to przedsięwzięcie wejść z przytupem. Jakby nie patrzeć, poprzednia seria debiutowała pod koniec 2022 r. wraz z RTX 4090, więc czas najwyższy na nowości.

Co wiemy na temat kart NVIDIA GeForce RTX 5090?

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5090 z podświetleniem RGB i dwoma wentylatorami.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Do tej pory nowa generacja układów zadebiutowała po stronie serwerowni. Linia NVIDIA Blackwell pozwala m.in. na uruchamianie potężnych modeli AI 25 razy taniej, niż robiła to poprzednia generacja sprzętu.

Nas jednak najbardziej interesują karty graficzne dla graczy. O tych również są optymistyczne wieści. Chińskie źródła wskazują, że zarówno NVIDIA GeForce RTX 5090, jak i tańsze 5080 mają się pojawić jeszcze pod koniec 2024 r., w czwartym kwartale.

Data jest, konkretów brak – przewidujemy ceny RTX 5090 oraz RTX 5080

Tłumaczenie, pytający: Żartuję, możesz mówić, o czym chcesz. Po prostu jaram się tym, kiedy karty z serii Blackwell pojawią się na rynku. Jeśli miałbyś wskazać datę, co byś powiedział.
Leaker: Pod koniec roku.

Swoje układy mieliby wypuścić czołowi gracze, czyli ASUS, MSI oraz GIGABYTE. Potwierdzenie tych doniesień pojawiło się także na X (dawnym Twitterze), od znanych osób z branży kart graficznych.

Myślę więc, że to odpowiedni czas, by zastanowić się, ile właściwie nowe układy będą kosztować. Z racji jednak, iż sam jestem głównie konsolowym graczem, poprosiłem o ekspertyzę Krzysztofa Wilamowskiego, naszego specjalistę od komputerów PC.

RTX-y 4080 i 4090 debiutowały w cenie odpowiednio 9699 zł i 7099 złotych w wersji Founders Edition, natomiast było to w czasach, kiedy kopanie kryptowalut mocno zniekształciło rynek.

Te układy dość szybko staniały, a obecnie w sklepie producenta droższa karta kosztuje 7749 zł, a RTX-a 4080 SUPER (który zastąpił 4080) wyceniono na 4999 zł.

W mojej ocenie RTX 5080 może kosztować około 6 tysięcy zł, a za najwydajniejszego RTX-a 5090 kupujący powinni zapłacić około 9 tysięcy zł.

Krzysztof Wilamowski, redaktor Android.com.pl

Pamiętajcie jednak, że to wyłącznie nasze spekulacje na temat cen GeForce RTX 5090 oraz RTX 5080. Sam nie zamierzam dalej zgadywać i zapytam was. Czego się spodziewacie, porównując karty graficzne z serii RTX 5000 oraz RTX 4000? Piszcie w komentarzach pod artykułem lub w mediach społecznościowych.

Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany przez DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw