Obraz przedstawia fantastyczną scenę na powierzchni księżyca z wielkim zegarem, który wskazuje "czas księżycowy", astronautami i widokiem Ziemi na horyzoncie.

Księżyc dostanie własną strefę czasową. Powód może cię zaskoczyć

3 minuty czytania
Komentarze

Która godzina jest na Księżycu? Trudno powiedzieć, bo przecież tam nie operuje się systemem czasowym podobnym do naszego. Niedługo ma się to jednak zmienić, bo srebrny glob otrzyma własną strefę czasową. Projektem ma zająć się NASA.

LTC, czyli Cooperative Lunar Time

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości przedstawiające fazę pierwszej kwadry Księżyca na ciemnoniebieskim niebie. Visible są szczegółowe kratery i morsa księżycowe.
Fot. JB / Pixabay

Koncepcja wprowadzenia własnej strefy czasowej dla srebrnego globu, znanej jako Cooperative Lunar Time (LTC), zyskuje na znaczeniu w kontekście rosnących planów rozwoju gospodarczego naszego naturalnego satelity. W miarę jak coraz więcej misji planowanych jest na Księżyc, a perspektywa stałej obecności ludzkiej staje się coraz bardziej realna, pojawia się potrzeba ustandaryzowania pomiaru czasu na jego powierzchni.

Rozwój LTC jest także częścią szerszej strategii na rzecz wykorzystania przestrzeni kosmicznej, obejmującej nie tylko działania badawcze, ale także potencjalne komercyjne wykorzystanie satelity przez różne agencje kosmiczne i prywatne firmy. Jeśli więc na pytanie o to, po co na Księżycu strefa czasowa, odpowiedzielibyście, że powodem jest kolonizacja, także mielibyście rację. Stworzenie specjalnej strefy czasowej miałoby na celu ułatwienie koordynacji działań na Ziemi i Księżycu, zarządzania projektami, a także… codziennego życia przyszłych mieszkańców.

Inicjatywa jest rekomendowana przez Biały Dom i wspierana przez NASA. Administracja Joe Bidena, prezydenta USA, dała agencji kosmicznej czas do końca 2026 r. na opracowanie nowego systemu.

Strefa czasowa na Księżycu: dlaczego nie może być taka jak na Ziemi?

Astronauci NASA w skafandrach kosmicznych na powierzchni księżycowej; jeden trzyma skałę, drugi robi zdjęcie.
Fot. NASA / materiały prasowe

Naturalne, że w tym momencie można zadać pytanie: dlaczego na Księżycu nie możemy wprowadzić jednej z już istniejących stref czasowych?

Czas płynie tam inaczej niż na Ziemi, co sprawia, że stosowanie uniwersalnego czasu koordynowanego Universal Time Coordinated (UTC) – opartego na średniej ważonej setek zegarów atomowych na Ziemi – nie jest praktyczne. Różnice wynikające z teorii względności prowadzą do dysproporcji, przez co standardowy zegar naziemny traci 58,7 mikrosekundy każdego ziemskiego dnia w porównaniu z czasem księżycowym. Chociaż na pierwszy rzut oka różnica ta wydaje się nieistotna, w długoterminowych operacjach kosmicznych, takich jak dokowanie statków kosmicznych czy przesyłanie danych, mogą się one kumulować, stwarzając potencjalne problemy.

Futurystyczna baza na Księżycu z olbrzymim zegarem wskazującym "LUNAR TIME ZONE 12:25 PM", w tle widoczna Ziemia, a przed zegarem astronauty i konstrukcje.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Nie da się ukryć, że wprowadzenie księżycowej strefy czasowej jest nie tylko techniczną koniecznością, ale również symbolicznym krokiem w kierunku przyszłej trwałej obecności człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: CBS News, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw