Osoba trzyma smartfon wyświetlający wymianę wiadomości tekstowych na tle roślinności w aplikacji iMessage.

iMessage na Androida wstaje z grobu. Sunbird powraca i daje nadzieję na „złamanie” Apple

3 minuty czytania
Komentarze

Usługa iMessage na Androida to trochę skomplikowana kwestia. Co do zasady Apple nie udostępnia takiego rozwiązania, jednak co jakiś czas jest głośno o inicjatywach mających pozwolić na korzystanie z „niebieskich wiadomości” na telefonach od innych firm niż Apple. Trudno mówić o spektakularnych sukcesach na tym polu, choć jedna z firm właśnie postanowiła po raz kolejny podjąć rękawicę.

iMessage na Androida, czyli powrót Sunbirda

Sunbird to aplikacja, która zadebiutowała w 2022 roku. Jej cel był prosty: wprowadzić iMessage na Androida. Osobom odpowiedzialnym za wspomnianą usługę udało się nawet nawiązać współpracę z Nothing i stworzyć Nothing Chats, czyli rozwiązanie, które miało zapewnić przesyłanie wiadomości tak, jak ma to miejsce w przypadku iMessage.

sunbird imessage na androida
Fot. YouTube / Sunbird

Sunbird w listopadzie ubiegłego roku przestał oferować swoją aplikację w Google Play, ponieważ odkryto, że nie zapewnia ona odpowiedniego szyfrowania. Pojawiły się obawy związane z bezpieczeństwem. Teraz Sunbird ogłosił jednak powrót i przypomniał, że zainteresowanie aplikacją wyraziło ponad 165 tysięcy użytkowników Androida.

Od 5 kwietnia Sunbird stopniowo wysyła zaproszenia do osób, które chciałyby testować aplikację. Tym razem ma być bezpiecznie, a problemy z szyfrowaniem nie powinny wystąpić. Firma postawiła na technologię AV2. Co ciekawe, w projekt zaangażował się Jared Jordan, który wcześniej zajmował dyrektorskie stanowisko w Google (obszarem jego pracy był Gmail).

Sunbird chce być ujednoliconą skrzynką obsługującą wiadomości z popularnych komunikatorów. Uwagę przyciąga głównie kwestia akceptowania iMessage na Androida, ale firma chce także dodać obsługę wiadomości z takich aplikacji, jak Messenger, WhatsApp, Telegram i Signal. Do korzystania z Sunbirda wymagany jest tylko telefon z Androidem, np. smartfon do 1000 zł.

W oczekiwaniu na dalszy rozwój Sunbirda możecie przeczytać o Beeper Mini, czyli innym rozwiązaniu, które ma pozwalać na obsługę iMessage na Androida.

Czym jest iMessage?

imessage vs sms
Fot. support.apple.com / zrzut ekranu

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że iMessage to bardziej zaawansowany zamiennik SMS-ów. Na pierwszy rzut oka korzystanie z tej usługi wygląda bardzo podobnie do klasycznych wiadomości, jednak jest kilka istotnych różnic.

Wiadomości iMessage mogą mieć formę tekstu, zdjęć lub nagrań wideo. Wysyła się je na telefon iPhone, iPada, iPoda touch lub komputer Mac za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub sieci komórkowej. Wiadomości te są zawsze szyfrowane, a ich treść jest wyświetlana w niebieskich dymkach.

informacja ze strony Apple

SMS-y to tylko tekst, a iMessage obsługuje też multimedia. Otrzymane w ramach usługi wiadomości można odebrać nie tylko na smartfonie, ale również na innym urządzeniu Apple. Zaletą ma być także szyfrowanie przesyłanych treści.

Źródło: Sunbird / informacja prasowa, Android Police, Apple. Zdjęcie otwierające: prykhodov / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw