Zrzut ekranu interfejsu systemu Einstein Copilot do zarządzania przypadkami, z otwartym przypadkiem o priorytecie wysokim i statusie nowym, opisanym jako "Critical shipment is delayed". Widoczne są informacje dotyczące właściciela sprawy, numeru kontaktowego i szczegółów kontaktu email. Po prawej stronie ekranu znajduje się panel asystenta AI o nazwie Einstein z aktywnym czatem, oferujący pomoc w wyszukiwaniu informacji i podsumowywaniu danych.

Einstein Copilot ułatwia aż za dużo. Tak AI powoli zastępuje cię w pracy

2 minuty czytania
Komentarze

Na pierwszy rzut oka, Einstein Copilot to czatbot AI jak każdy inny. Zadajemy mu pytania, on odpowiada w najbardziej robotyczny sposób jak się da. Gdy przyjrzymy jednak się bliżej, zobaczymy narzędzie w pełni sprzężone z aplikacją Tableau, ułatwiające analizę danych, ich wizualizację, a także aktualizację.

Tableau, Einstein Copilot – o co tu właściwie chodzi?

Interfejs użytkownika systemu CRM z sekcjami "Close Deals", "Plan My Accounts", "Build Relationships" oraz okienkiem czatu z AI asystentem o nazwie Einstein Copilot.
Fot. Salesforce / materiały prasowe

Zacznijmy od tego, że Tableau jest narzędziem stricte biznesowym. Aplikacja ta korzysta z wewnętrznych danych w firmie i pozwala je szybko zestawiać ze sobą, podkreślając trendy znajdujące się w wykresach. Jest to program gęsto używany w korporacjach, wykupiony w 2019 r. przez korporację Salesforce za 15,7 mld dolarów (ok. 62 mld złotych).

Wspominam o tym ostatnim, bo użytkownicy aplikacji widzą już pewne efekty tego przejęcia. Właśnie do darmowej wersji beta trafił Einstein Copilot, czyli czatbot AI, będący sporym rozszerzeniem do Tableau. Używa on autorskiego modelu LLM, Einstein 1. Program komunikuje się z użytkownikiem tak samo, jak ChatGPT i można go poprosić np. o analizę danych dotyczących konkretnej sprzedaży lub aktualizację statusu transakcji.

Jak Einstein Copilot pomoże użytkownikom Tableau?

Instruktażowy filmik wyjaśniający to, czym Einstein Copilot właściwie jest.

Einstein Copilot został zaprojektowany w taki sposób, żeby pomóc tym mniej zaawansowanym użytkownikom wyciągnąć z Tableau więcej. Łatwiejszy dostęp do porównań, szybsze i trafniejsze wnioski z analiz. AI nie musi być perfekcyjne, ale jeśli w odpowiednim tempie da pracownikowi wskazówkę lub po prostu przyspieszy pracę, jest to już niemały sukces.

Warto pamiętać, że konkurencja nie śpi. Microsoft Copilot, dostępny na Androida za darmo, także trafi do Power BI, alternatywnej dla Tableau usługi związanej z analizą danych. Nietrudno też wyobrazić sobie scenariusz, w którym używanie analitycznych czatbotów AI staje się łatwe dla kadr menedżerskich lub pracowników o niższym stażu w firmie.

Dlaczego wtedy firma miałaby płacić słono starszym analitykom, skoro to samo zrobi pracownik na pensji minimalnej? Właśnie po to te narzędzia powstają, żeby zminimalizować koszty w korporacjach. Czas jednak pokaże, jak bardzo takie rozwiązania wpłyną na rynek pracy wykonywanej dotychczas przez zatrudnionych ekspertów.

Źródło: Geekwire, Zdjęcie otwierające: Salesforce / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw