Dwa smartfony Samsung Galaxy S23 FE w kolorze złotym i niebieskim, tylny widok z ukazanymi potrójnymi aparatami fotograficznymi i lampą błyskową.

Samsung Galaxy S23 z One UI 6.1 wolniej się ładuje? Użytkownicy skarżą się na problemy z wydajnością

4 minuty czytania
Komentarze

Od niedawna można cieszyć się Samsungami Galaxy S23 z One UI 6.1 – aktualizacja pojawiła się 28 marca 2024 roku, wdrażając szereg nowych funkcji i usprawnień. Niestety, według niektórych użytkowników, oprócz zaawansowanych narzędzi AI przyniosła także problemy – jednym z nich jest spadek wydajności ładowania.

Użytkownicy zgłaszają problemy z ładowaniem

Cztery smartfony Samsung Galaxy S23 z widocznymi tylnymi panelami w różnych kolorach, ułożone równolegle na jasnym tle.
Fot. Samsung / materiały prasowe

28 marca 2024 roku udostępniono One UI 6.1 dla Galaxy S23 i innych starszych modeli Samsunga. Z informacji na stronie producenta wynika, że nowe oprogramowanie mogą pobrać również posiadacze pozostałych modeli z serii S23 (Ultra, Plus, FE), składanych modeli Z Flip5 i Z Fold5, a także tabletów Galaxy Tab S9, S9+ i S9 Ultra. Wprowadzenie One UI 6.1 jest częścią strategii marki, mającej na celu zapewnienie użytkownikom dostępu do nowoczesnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Oprócz benefitów w postaci nowości AI, niektórzy użytkownicy mogą żałować pobrania aktualizacji. Na forum Samsunga pojawiły się wpisy sugerujące, że Galaxy S23 z One UI 6.1 ładuje się z mocą maksymalnie 15 W, nawet jeśli smartfon podłączony jest do ładowarki o większej mocy.

Po pierwsze, dzięki, Samsung dostarczył nam dzisiaj One UI 6.1 dla S23 i Fold 5. Jednak wersja, którą otrzymaliśmy, ma duże problemy! Szybkość ładowania wynosi 15 W, niezależnie od używanej ładowarki, nawet gdy system pokazuje: „superszybkie ładowanie”. Używam oryginalnej ładowarki Samsung 25 W (…). Dzisiaj patrząc na Twittera i Reddita, wielu użytkowników ma ten problem (…).

Użytkownik Mello_o na forum Samsunga

Galaxy S23 z One UI 6.1: Winna nie jest aktualizacja?

Jak wskazują redaktorzy z Techradar, problemy z ładowaniem, na które niektórzy użytkownicy Samsunga Galaxy S23 i Galaxy Z Fold 5 skarżą się po aktualizacji do One UI 6.1, mogą nie być bezpośrednio spowodowane przez samo oprogramowanie.

Samsung Galaxy S23 z One UI 6.1 Trzy smartfony Samsung w różnych kolorach ustawione pionowo na tle kolorowych prostokątnych paneli.
Galaxy S23 z One UI 6.1. Fot. Samsung / materiały prasowe

Po pierwsze, tradycyjnie urządzenia Samsunga nie zawsze ładują się z maksymalną dostępną mocą. Oprócz tego, w miarę jak bateria osiąga wyższy poziom baterii, moc ładowania może się zmniejszać. Użytkownicy obserwujący niższe prędkości ładowania mogą mieć urządzenie, które jest już częściowo naładowane, przez co zmniejszenie mocy ładowania jest normalnym zachowaniem systemu do zarządzania energią.

Kolejnym argumentem jest to, że problemy z ładowaniem i baterią często pojawiają się po większych aktualizacjach oprogramowania. Takie kłopoty mogą być tymczasowe, gdy urządzenie dostosowuje się do nowego systemu. Pod postem na forum odezwało się także wielu użytkowników, którzy nie mieli żadnego problemu z ładowaniem po aktualizacji. Pozostaje mieć nadzieję, że u niektórych wolniejsze ładowanie w Galaxy S23 z One UI 6.1. jest tylko chwilowe lub wynika z błędu pomiaru.

Nowości w One UI 6.1

nakładka one ui 6.1
Fot. Samsung / materiały prasowe

Lista funkcji One UI 6.1 jest dosyć długa. Nowa wersja nakładki systemowej przynosi ze sobą udoskonalenia panelu szybkich ustawień, gdzie znajdziemy nowy układ przycisków, ułatwiający dostęp do najczęściej używanych opcji, takich jak Wi-Fi czy Bluetooth. Zmieniono również sposób wyświetlania powiadomień, które teraz prezentowane są jako oddzielne karty, co poprawia ich czytelność.

Dużą rolę w aktualizacji odgrywa sztuczna inteligencja, z funkcjami zbiorczymi pod nazwą Galaxy AI. To innowacje takie jak tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym, nowy sposób wyszukiwania w Google za pomocą funkcji „Circle to Search”, zaawansowane komendy głosowe oraz generowanie tekstów.

One UI 6.1 ułatwia także codzienne zadania dzięki ulepszonym funkcjom wyszukiwania, organizacji oraz kreatywności, takim jak edycja zdjęć z wykorzystaniem AI (m.in. usuwanie niechcianych obiektów z kadru), tworzenie podsumowań z notatek, czy transkrypcja nagrań spotkań​. Wprowadzono również Adaptive Color Tune, czyli dostosowanie kolorów ekranu i balansu bieli, co ma zapewnić jeszcze lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli interesują was telefony tego producenta, zajrzyjcie do naszego rankingu smartfonów Samsung.

Źródło: Techradar, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Samsung / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw