smartfon z włączoną aplikacją tiktok. Fake newsy na platformie

TikTok wprowadza nową funkcję. Fani technologii i nauk ścisłych mają powody do radości

4 minuty czytania
Komentarze

TikTok STEM to nowa funkcja popularnej aplikacji społecznościowej, która zostaje wprowadzona w Europie. Istnieją powody, by sądzić, że przyczyni się ona do popularyzacji treści związanych m.in. z naukami ścisłymi. Co istotne, przewidziano mechanizmy, które mają zadbać o odpowiednią rzetelność materiałów.

TikTok STEM. Co to jest i jak działa?

TikTok STEM to nowa karta zawierająca treści z takich obszarów jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka (ang. STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics). Celem popularnej platformy społecznościowej jest ułatwienie odkrywania treści związanych ze wspomnianą tematyką oraz łączenie użytkowników o wspólnych zainteresowaniach.

TikTok STEM zrzuty ekranu
Fot. TikTok / materiały prasowe

Od 2 kwietnia karta TikTok STEM jest dostępna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Europejscy użytkownicy TikToka z pozostałych krajów mogą spodziewać się, że nowa funkcja pojawi się u nich w ciągu kilku tygodni. Będzie ona umiejscowiona obok karty „Dla ciebie”.

Wierzymy, że możliwość odkrywania jest podstawą w doświadczaniu TikToka, dlatego platforma nieustannie stara się pomagać swojej społeczności w odnajdywaniu nowych i wartościowych treści poprzez wprowadzanie kolejnych, ciekawych formatów. Mamy nadzieję, że uruchomienie kanału STEM w całej Europie będzie stanowić źródło inspiracji dla nowego pokolenia inżynierów, matematyków i entuzjastów nauk ścisłych.

Marlène Masure, dyrektor generalna ds. operacyjnych TikTok dla regionu EMEA

Wcześniej opisywana funkcja pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego wydarzenia TikTok zaobserwował 24-procentowy wzrost publikacji treści związanych z tematyką dostępną w zakładce. Z kolei od 2021 roku na całym świecie opublikowano niemal 15 milionów filmów związanych z tematyką dostępną w zakładce STEM.

Jak informuje TikTok, u wszystkich użytkowników poniżej 18 roku życia karta STEM pojawi się automatycznie, lecz domyślne ustawienia będzie można zmienić w aplikacji, zgodnie z własnymi preferencjami. Pełnoletni użytkownicy będą mogli włączyć nową funkcjonalność, klikając kolejno „ustawienia” i „preferencje dot. treści”.

Co z rzetelnością treści?

TikTok STEM grafika
Fot. TikTok / materiały prasowe

Pomysł wykorzystania TikToka nie tylko jako aplikacji do rozrywki, ale także jako źródło wartościowej wiedzy wydaje się naprawdę sensowny. Szczególnie że ma dotyczyć w znacznej mierze najmłodszych użytkowników i to niezależnie od tego, czy korzystają z drogich smartfonów, czy z telefonów do 500 zł. Obawy może budzić jednak rzetelność prezentowanych treści, bo wielokrotnie opisywany był problem fake newsów na TikToku.

Tym razem ma być jednak inaczej. Popularna platforma społecznościowa chwali się rozszerzeniem partnerstwa z Common Sense Networks i Poynter Institute. To właśnie te podmioty mają weryfikować materiały, by w karcie TikTok STEM pojawiały się wyłącznie treści charakteryzujące się rzetelnością oraz wysoką jakością.

W żadnym innym miejscu nasze treści nie spotykają się z tak pozytywnym odbiorem i zaangażowaniem, niezależnie od tego, czy są to Q&A na żywo z astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, informacje o najnowszych przełomach w badaniach nad fuzją jądrową, wyjaśnienie tego, jak działa splątanie kwantowe czy też odkrywanie fascynujących praw matematyki. Dlatego, jeśli kanał STEM ma być miejscem oferującym dostęp do pasjonującej, godnej zaufania wiedzy naukowej […] jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym ekscytującym przedsięwzięciu.

David Stock, szef działu wideo w New Scientist

Pozostaje zatem czekać, aż nowa funkcja pojawi się u polskich użytkowników aplikacji. Tymczasem możecie sprawdzić, jak działa TikTok bez rejestracji. Pamiętajcie też, by sprawdzić materiały od Android.com.pl na TikToku.

Źródło: TikTok/informacja prasowa. Zdjęcie otwierająca: Nik / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw