Dysk SSD marki Samsung 980 Pro zamontowany na płycie głównej komputera.
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Dysk, który bije rekordy popularności. Samsung 980 Pro robi w Polsce furorę

2 minuty czytania
Komentarze

Dysk Samsung 980 Pro jest niewątpliwie jednym z popularniejszych modeli, gdy mówimy o szybkich SSD NVMe M.2. Nic w tym dziwnego, to świetny wybór nie tylko do komputera PC, ale też i konsoli PlayStation 5. Przyjrzyjmy się więc urządzeniu bliżej.

Najważniejsze informacje o Samsung 980 Pro – Spis treści

Samsung 980 Pro – parametry dysku SSD

Dysk SSD marki Samsung 980 Pro o pojemności 1 TB w formacie M.2.
Fot. Komputronik / własny zrzut ekranu

Przede wszystkim, Samsung 980 Pro jest dostępny w trzech opcjach pamięciowych: 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. Najbardziej opłacalny jest model 1 TB, gdyż różnica cenowa za kolejny terabajt jest zbyt duża, by usprawiedliwić sobie ten wydatek, na przykład do laptopa gamingowego do 4000 złotych.

Warto też spojrzeć na prędkości tego dysku SSD. Prędkość zapisu to 5000 MB/s, podczas gdy prędkość odczytu to 7000 MB/s. To wystarczająco, by dysk spełniał swoje zadanie nie tylko w komputerze PC, ale też i konsoli PS5. Xbox niestety wykorzystuje specyficzny format kart rozszerzeń pamięci, który nie jest kompatybilny z powszechniejszym standardem NVMe M.2.

Bezawaryjność i w teorii, i w redakcji

Dwa dyski SSD Samsung 980 PRO z interfejsem PCIe 4.0 NVMe M.2, unoszące się na tle ciemnego gradientu z niebieskimi paskami świetlnymi.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Warto wspomnieć, że według wskaźnika MTBF, bezawaryjność urządzenia została określona na ok. 171 lat, po przeliczeniu z 1500000 godzin. Trudno nie podnieść brwi przy takich odważnych stwierdzeniach. Aczkolwiek, sam używam od ponad dwóch lat (lipiec 2021) innego SSD NVMe Samsunga, 970 Evo 500 GB i także jestem bardzo zadowolony. Gdyby tego było mało, inny nasz redaktor – Krzysztof Wilamowski – także prywatnie używa 980 Pro od ponad dwóch lat, więc nie ma mowy o pomyłce.

Zdjęcie otwierające: Samsung / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw