Inteligentny zegarek z analogową tarczą na nadgarstku, wyświetlający datę, temperaturę i stoper.

Apple Watch mógł być kompatybilny z Androidem. Prace trwały 3 lata, zanim porzucono ten pomysł

2 minuty czytania
Komentarze

W związku z pozwem Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przeciwko Apple na jaw wyjdzie sporo sekretów na temat usług i produktów, które w przeciwnym wypadku pozostałyby dla nas tajemnicą. Na przykład to, że przez 3 lata Apple pracowało nad tym, aby Apple Watch był kompatybilny ze smartfonami z Androidem. Ale nie wyszło.

Osoba dotyka ekranu smartwatcha, który wyświetla pomiar tętna spoczynkowego równego 64 uderzenia na minutę.
Fot. Depositphotos / frimufilms

Apple Watch pokazuje, że Apple nie chciał być monopolistą

Departament Sprawiedliwości stwierdził bowiem, że skoro Apple Watch jest kompatybilny tylko z telefonem iPhone, więc Apple może nakłonić użytkownika do zakupu zegarka Apple Watch. Podczas gdy zakup innego rodzaju smartfona staje się dla niego bardziej kosztowny, ponieważ wymaga to od niego rezygnacji z kosztownego zegarka Apple Watch i zakupu nowego smartwatcha kompatybilnego z Androidem.

W odpowiedzi na to Apple poinformował opinię publiczną, że pracowano nad takim rozwiązaniem przez 3 lata. Nie udało się jednak stworzyć Apple Watcha z obsługą Androida ze względu na ograniczenia techniczne. Dlatego porzucono ten pomysł.

Ciemne chmury nad Apple?

Pozew USA przeciwko Apple może ciągnąc się latami. Apple został pozwany w związku z nadmierną kontrolą firmy nad iPhone’ami i rynkiem smartfonów, pogarszanie stanu iPhone’a na różne sposoby czy ograniczanie funkcji w celu utrzymania monopolu na rynku smartfonów. 

Tłum ludzi z parasolami przed sklepem Apple z dużym logo firmy podświetlonym na żółto.
Fot. Apple / materiały prasowe

Ponadto Departament Sprawiedliwości utrzymuje, że Apple wykorzystuje swoją pozycję rynkową, aby uzyskać więcej pieniędzy od konsumentów, programistów, twórców treści, artystów, wydawców, małych firm i sprzedawców.

Amerykański gigant był już przedmiotem dochodzeń antymonopolowych w Europie, Japonii i Korei, a także procesów sądowych ze strony rywali i innych firmy, takich jak Epic Games. Ostatnio jego działania ukróciło wejście w życie ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) – ale działa to tylko na terenie Unii Europejskiej.

Źródło: 9to5Mac, ithardware. Zdjęcie otwierające: MarvelousCat / Pixabay

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw