Aplikacje w Epic Game Store

Epic Games Store na urządzeniach z Androidem oraz iOS. Apple przegrało batalię

2 minuty czytania
Komentarze

Platforma Epic Games Store będzie dostępna dla urządzeń z Androidem oraz iOS. Poprzez konto w serwisie X.com firma potwierdziła te plany oraz zapowiada, że będzie to sklep wieloplatformowy, który zapewni „te same uczciwe warunki, dostępne dla wszystkich programistów”. Pewnie chodzi o podział zysków, który w Epic Store jest naprawdę korzystny dla deweloperów. Sprawdźmy szczegóły.

Reklama informująca, że sklep Epic Games Store pojawi się na iOS i Android, z pokazanymi dwoma smartfonami wyświetlającymi interfejs sklepu, w tym grę Fortnite.
Fot. Epic Games / X.com

Dobra wiadomość dla programistów?

Deklaracje są jasne. Epic chce zapewnić taki sam podział przychodów na Androidzie i iOS jak na PC — w tym ostatnim przypadku programiści zatrzymują 88% przychodów, a Epic bierze pozostałe 12%. Co więcej, Epic umożliwi zakupy w aplikacjach i grach niezależnymi metodami, dzięki czemu twórcy gier będą mogli zachować 100% uzyskanych przychodów.

Sklep wieloplatformowy

Epic Games Store ma być sklepem wieloplatformowym. Dlaczego jest to tak istotne? Teoretycznie gry kupione na smartfon z Androidem będzie można pobrać też na urządzenie z iOS. Analogicznie jak w pecetowej wersji sklepu Epic — raz kupione gry można pobrać zarówno na Windowsa, jak i macOS.

Epic Games Store na każdej platformie

Od lat wśród rozwiązań desktopowych Epic jest alternatywą dla Steam, GOG i innych platform dystrybucji gier. Do tej pory obsługiwał wyłącznie systemy Windows i Mac, choć w przypadku systemu od Microsoft wkrótce przestanie obsługiwać starsze wersje Windowsa. Epic nie będzie bowiem wspierał programu uruchamiającego Epic Games dla systemów Windows 7, 8 i 10 (w wersji 32-bitowej).

Interfejs użytkownika aplikacji Epic Games z sekcjami Szybkie Uruchamianie, Aktualności oraz listą znajomych online i rozgrywających różne gry. Na ekranie widoczne miniatury gier, takich jak Fortnite, Rocket League i Borderlands 3, oraz informacje o aktualnościach i nowych wydarzeniach w sklepie.
Fot. Epic / materiały prasowe

Ale przecież wkrótce będzie można uzyskać dostęp do wersji Epic Games Store na urządzeniach mobilnych. Firma nie od dziś chciała uruchomić sklep z grami na iPhone’a i iPada, ale dopiero z wejściem w życie unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) będzie to możliwe. A przynajmniej na terytorium Europy.

Z kolei w przypadku urządzeń z Androidem Epic wcale nie musiał czekać z uruchomieniem sklepu — tutaj tzw. sideloadnig nie jest zablokowany i funkcjonuje wiele zewnętrznych platform z grami i aplikacjami.

Nie wiadomo na razie, jakie gry będą dostępne w mobilnej wersji Epic Games Store. Oczywistym kandydatem jest Fortnite — w przypadku innych tytułów lepiej poczekać na oficjalne ogłoszenie. Miejmy nadzieję, że i tutaj nie zabraknie równie częstych obniżek i darmowych tytułów jak w desktopowej wersji Epic Games Store.

Źródło: X.com, Android Central, Liliputing. Zdjęcie otwierające: Epic / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw