Robot humanoidalny Figure stojący naprzeciwko mężczyzny, wykonujący czynności kuchenne z naczyniami i jabłkiem na blacie.

Możliwości Figure są przerażające. AI wchodzi na wyższy poziom

3 minuty czytania
Komentarze

Figure to projekt, korzystający z rozwiązań od OpenAI, czyli ludzi odpowiedzialnych za ChatGPT i będący niczym innym, jak humanoidalnym robotem. Wspierany przez algorytmy sztucznej inteligencji projekt jest coraz bardziej zaawansowany, a ostatnio zaprezentowany film pokazuje, że przyszłość może być jednocześnie bardzo fascynująca, jak i przerażająca.

Figure z nowymi możliwościami

Cztery humanoidalne roboty Figure wystawione w rzędzie w przestronnym wnętrzu laboratorium z błyszczącą podłogą.
Fot. Figure.ai / materiały prasowe

Można powiedzieć, że jesteśmy o krok od tego, by do sprzedaży trafił pierwszy humanoidalny robot wspierany przez moc AI. Ta wykorzystywana jest w coraz większej liczbie projektów, ale nie na taką skalę, jak tutaj. Mowa bowiem o Figure, czyli humanoidalnym robocie, który mierzyć ma niecałe 170 centymetrów wysokości, ważyć około 60 kilogramów i mogącym unieść ładunek ważący do 20 kilogramów.

Na jednym ładowaniu będzie działać około 5 godzin, a poruszać się z prędkością 1,2 metra na sekundę. Głównym zadaniem Figure ma być pomoc ludziom. Mowa tutaj o pracy w magazynach czy podobnego rodzaju placówkach, gdzie działanie projektu ograniczałoby się do działań typowo fizycznych, czyli np. przenoszenia paczek czy porządkowania ich.

Pokaz możliwości robota.

Jednak robot może być wykorzystywany także do pomocy osobom niepełnosprawnym. Nie tylko do otwierania drzwi czy pomocy w pracach domowych, ale także będzie mógł posłużyć jako towarzysz rozmów.

Start-up odpowiedzialny za projekt udostępnił film, na którym widać, jak robot z powodzeniem rozpoznaje mówione do niego słowa oraz odpowiada i wchodzi w interakcję z człowiekiem. Rozumie też, dlaczego niektóre przedmioty ustawione przed nim się tam znajdują i co ma z nimi zrobić.

Jest więc to coś więcej, niż zwykła rozmowa z ChatGPT i podawanie mu promptów (poleceń). Oglądając udostępniony na YouTube materiał, można faktycznie zachwycić się możliwościami humanoidalnego robota.

Przyszłość może być ciekawa

Przezroczysta, szklana głowa z czarnym wnętrzem, z napisem "Powered by OpenAI" na przedniej stronie.
Fot. YouTube, zrzut ekranu

Rozwój AI jest błyskawiczny, więc projekt zapewne będzie ewoluował w bardzo szybkim tempie. Pozostaje jednak wiele pytań oraz przede wszystkim wątpliwości co do tego, jak Figure będzie działało.

Dobrze wiemy, że zdarzają się sytuacje, gdzie ChatGPT nie działa, a i niektóre wydawane mu polecenia są interpretowane inaczej, niż powinny. Biorąc pod uwagę to, że ten projekt wykorzystuje rozwiązania od OpenAI, niekoniecznie wszystko będzie tutaj działać idealnie.

Jeżeli ktoś złamie zabezpieczenia takiego robota, to może dojść do prawdziwej tragedii. Nie jest jeszcze pewne kiedy projekt trafi do ogólnej sprzedaży, ale patrząc na jego tempo rozwoju, może się to wydarzyć w ciągu najbliższych kilku lat.

Źródło: Figure.ai. Zdjęcie otwierające: YouTube / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw