biały router z czterema antenami stojący na biurku, obok laptop, przed biurkiem mężczyzna siedzący z telefonem w ręce
LINKI AFILIACYJNE

Jest nowy ranking szybkości internetu. Gigantyczne wzrosty u polskich operatorów

2 minuty czytania
Komentarze

Właśnie poznaliśmy nowy ranking szybkości internetu. Uwagę osób, które rozglądają się za najszybszym dostawcą, powinien zwrócić fakt, że niemalże każdy z nich odnotował gigantyczny wzrost względem poprzednich pomiarów w segmencie 5G. Niemniej, który z nich jest liderem?

Najnowszy ranking szybkości internetu

Najnowszy ranking szybkości internetu. Osoba pisząca na klawiaturze laptopa ustawionego na drewnianym biurku.
Fot. VitalikRadko / Depositphotos

Zespół SpeedTest opublikował nowy ranking szybkości internetu opracowany na podstawie danych zebranych w lutym 2024 roku. Raport nie pozostawia złudzeń – liderami polskiego rynku pozostaje duet Orange oraz T-Mobile. Co ważne tym razem testy sieci 5G oparto o nowe pasmo 3,6 GHz, co podniosło średnią prędkość około trzykrotnie.

Ranking 5G

OPERATORPOBIERANIE [Mb/s]WYSYŁANIE [Mb/s]PING [ms]LICZBA TESTÓW
Orange217,232,9248 tysięcy
T-Mobile214,530,12316 tysięcy
Plus128,621,7268 tysięcy
Play126,030,9288 tysięcy
Źródło: SpeedTest

Liderzy rankingu – Orange oraz T-Mobile podnieśli średnią prędkość pobierania względem stycznia 2024 roku o kolejno 46% i 58%. Niemniej wcale nie oznacza to, że konkurencja została w tyle. Dla porównania Play może pochwalić się wzrostem o imponujące 61%. Niemniej to wspomniany na wstępie duet nieprzerwanie rządzi w rankingu 5G.

Ranking mobilny (3G/4G/5G)

OPERATORPOBIERANIE [Mb/s]WYSYŁANIE [Mb/s]PING [ms]LICZBA TESTÓW
T-Mobile86,416,42683 tysiące
Orange63,714,42876 tysięcy
Plus54,912,43562 tysiące
Play52,415,529101 tysięcy
Źródło: SpeedTest

W przypadku rankingu internetu mobilnego dominacja T-Mobile jest już bardziej widoczna. Jednakże konkurencja nie śpi i wcale znacząco nie odbiega od tego, co oferuje popularny operator. Lider rankingu 5G, czyli Orange oferuje średnią prędkość pobierania niższą o około 26% względem T-Mobile.

W rankingu duże zmiany, ale lider wciąż jest jeden

Graficzka pracuje przy biurku z użyciem tabletu graficznego, monitora, klawiatury i kółka barw.
Fot. Depositphotos Autor Wavebreakmedia

Duże wzrosty w rankingu 5G na pewno zachęcają do bliższego zapoznania się nie tylko z ofertą Orange w tym segmencie. W końcu całkiem dobrymi statystykami mogą pochwalić się także inni operatorzy. Niemniej sugerując się tylko i wyłącznie liczbami to właśnie pomarańczowy operator wychodzi na prowadzenie w wyścigu o nowych klientów.

Tymczasem, jeśli chcielibyście zapoznać się z pełnym poradnikiem dotyczącym internetu mobilnego w Polsce, zapraszam do zapoznania się z naszym tekstem. W nim znajdziecie nie tylko osobne rankingi, ale również wszelkie najważniejsze szczegóły skupione wokół tematu taniego internetu.

Źródło: SpeedTest. Zdjęcie otwierające: escapejaja / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw