Gondole na spokojnych wodach Kanału Grande w Wenecji, z widokiem na Bazylikę Santa Maria della Salute w słoneczny dzień, z mewami latającymi na niebieskim niebie.
LINKI AFILIACYJNE

Wenecja zmienia zasady odwiedzin. Turyści muszą zapisać się online i dodatkowo zapłacić

3 minuty czytania
Komentarze

Czy marzyliście o tym, żeby zobaczyć, jak wygląda Wenecja wiosną? Przygotujcie się na dodatkowe koszta, ponieważ władze jednego z najpiękniejszych miast świata wprowadzają w życie system rezerwacji dla turystów. W praktyce oznacza to, że nie każdemu będzie dane odwiedzić stolicę regionu Veneto.

Wenecja nie dla każdego – w życie wchodzi system rezerwacji dla turystów

Wenecja. Kobieta w czerwonym kapeluszu siedzi na nabrzeżu i patrzy na gondole na Canal Grande w Wenecji, w tle Bazylika Santa Maria della Salute.
Fot. Italia.it

Już 25 kwietnia tego roku władze Wenecji rozpoczną testowanie nowego systemu pobierania opłat od turystów przybywających w mieście tylko przez jeden dzień. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi dodatkowy koszt, z którym muszą liczyć się odwiedzający, wynosi 5 euro od osoby, czyli niespełna 22 złote.

Opłata będzie funkcjonować w szczytowym momencie oblężenia Wenecji przez turystów, czyli do 14 lipca (w godzinach 8:30-16:00). System dotyczy podróżnych, którzy nie zostają w mieście na noc. W tym przypadku warto uiścić opłatę, ponieważ kara za jej przeoczenie wynosi od 50 do nawet 300 euro. W przeliczeniu na naszą walutę daje to pokaźne widełki 215-1300 złotych.

Władze Wenecji argumentują decyzję

Widok na nabrzeże w Wenecji z zabytkowymi latarniami i architekturą w ciepłym świetle wschodzącego słońca.
Fot. Italia.it

Naturalnie po tym, jak władze Wenecji ogłosiły przyjęcie nowego systemu… internet wybuchł. Wielu turystów skarży się, że jest to kolejny sposób na wyduszenie z nich dodatkowych pieniędzy. Niemniej szef wydziału do spraw turystyki Wenecji – Simone Venturini w rozmowie z PAP przedstawił punkt widzenia miasta.

Pracujemy każdego dnia, byśmy byli gotowi ze wszystkim na 25 kwietnia, kiedy rozpocznie się eksperyment polegający na wprowadzeniu opłat za wstęp do miasta. Celem jest poprawa sposobu zarządzania napływem turystów do miasta i doprowadzenie do nowej równowagi między potrzebami tych, którzy chcą poznać piękno miasta i tymi, którzy w Wenecji mieszkają czy pracują.

Aby poznać Wenecję trzeba odpowiedniej ilości czasu. Ci, którzy zarezerwują nocleg w mieście, nie będą musieli wnosić tej opłaty, ale tylko muszą zasygnalizować daty pobytu. To także sposób, by dostosować najlepiej usługi publiczne i ewentualne środki bezpieczeństwa.

Szef wydziału do spraw turystyki Wenecji – Simone Venturini (cytowany przez PAP)

Władze Wenecji wkrótce uruchomią specjalną stronę internetową, gdzie turyści będą mogli zgłosić chęć odwiedzenia miasta oraz uiścić opłatę w wysokości 5 euro. Co ważne, Wenecja znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech. Podróżni częściej wizytują tylko Rzym oraz Mediolan.

Źródło: WNP. Zdjęcie otwierające: Italia.it

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw