Smartfon leżący na białym stole obok klawiatury komputera, wyświetla ekran strony domowej Wolfram Alpha.

Wolfram Alpha. Przewodnik po niedocenionym narzędziu do rozwiązywania problemów online

5 minut czytania
Komentarze

Internet dostarcza wielu rozrywek, natomiast narzędzia takie jak Wolfram Alpha stanowią świetną platformę dla uczniów, studentów, czy po prostu ludzi żądnych wiedzy. Jakie funkcje ma niedocenione narzędzie i jak z nich skorzystać?

Wolfram Alpha — do czego służy?

Wolfram Alpha - aplikacje matematyczne
Fot. WolframAlpha / materiały prasowe

Wolfram Alpha to internetowe narzędzie, które debiutowało w 2009 roku, natomiast cały czas jest udoskonalane. Strona i aplikacja mobilna służą do obliczeń i wyszukiwania informacji na temat różnych zagadnień, od prostych działań matematycznych po zaawansowane problemy naukowe. Platforma przetwarza wpisane zapytania, a następnie korzystając z szerokiej bazy danych i algorytmów dostarcza szczegółowe odpowiedzi. Narzędzie prezentuje wyniki także w formie wykresów, czy tabel. Zakres tematyczny wybiega poza matematykę. Z Wolfram Alpha skorzystają osoby zainteresowane innymi dziedzinami nauki, czy kultury.

Interfejs użytkownika strony Wolfram Alpha z polem wyszukiwania, przyciskami do wyboru typu wprowadzania (Natural Language/Math Input) oraz narzędziami matematycznymi poniżej.
Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

W górnej części strony można zmienić język. Niestety Wolfram obsługuje tylko angielski, hiszpański i chiński. Na głównej stronie użytkownik widzi przede wszystkim pasek służący do wyszukiwania problematycznych zagadnień. Domyślnie Wolfram korzysta z języka naturalnego. Można to jednak zmienić na wejście matematyczne. W ten sposób można wprowadzać ułamki, potęgi, pierwiastki i wiele więcej. Odpowiednia klawiatura wysuwa się też w aplikacji mobilnej. Dzięki temu program powinien być użyteczny nawet na małym telefonie.

Zrzut ekranu wyświetlający kategorie edukacyjne, w trzech kolumnach z etykietami: Matematyka, Technologia naukowa, Społeczeństwo i kultura oraz Życie codzienne. Kazda kategoria zawiera szereg tematów z ikonkami, na przykład Rozwiązania krok po kroku, Fizyka, Ludzie, Zdrowie osobiste. Na dole każdej kolumny znajduje się przycisk "Więcej tematów".
Lista tematów dostępna na stronie głównej, przetłumaczone za pomocą wtyczki Google Translate. Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Poniżej znalazła się sekcja, która prezentuje przykładowe obsługiwane kategorie. Kliknięcie okienka poskutkuje otwarciem przykładowego pytania i odpowiedzi z wybranego działu, a także zakres, w jakim Wolfram jest w stanie udzielić odpowiedzi. Obliczenia wykonywane są na serwerach producenta, dzięki czemu do używania narzędzia wystarczy podstawowy laptop do 2000 złotych.

Wolfram Alpha — przydatne funkcje matematyczne

Strona internetowa prezentująca narzędzia matematyczne, zawierająca kategorie takie jak Podstawowa matematyka, Algebra, Obliczenia i analiza, Geometria, Równania różniczkowe oraz Drukowanie i grafika, z przykładami zadań i równań w każdej sekcji.
Przykłady w kategorii matematyka przetłumaczone za pomocą wtyczki Google Translate. Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Program oferuje szeroki zakres funkcji matematycznych, od podstawowych działań, przez algebraiczne przekształcenia, rozwiązywanie równań, po bardziej zaawansowane kwestie takie jak analiza matematyczna, statystyka czy nawet matematyka dyskretna. Użytkownicy mogą wpisywać zarówno proste zapytania, jak i formułować skomplikowane równania czy systemy równań.

Zrzut ekranu z serwisu Wolfram Alpha przedstawiający rozwiązanie zadania matematycznego: dodawanie liczb 14 i 46, wynikiem jest 60. Pokazano linię liczbową z zaznaczonymi liczbami oraz ilustrację manipulatywną z blokami reprezentującymi liczby.
Podstawowe działanie matematyczne. Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Sposób działania jest wyjątkowo prosty. Użytkownik musi wpisać działanie lub inne zadanie matematyczne do pola wyszukiwarki, a następnie nacisnąć enter. Wolfram pokaże odpowiedź, ale też zademonstruje sposób, w jaki uzyskano wynik. W przypadku bardziej złożonych obliczeń kolejność działań zarezerwowana jest dla użytkowników płatnego pakietu.

Zrzut ekranu z serwisu Wolfram Alpha przedstawiający analizę funkcji matematycznej f(x) = x/(x^2-1), w tym dziedzinę, założenia, interpretację wyjściową, wykres funkcji oraz informacje o surjektywności funkcji.
Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Ze względu na świetnie posegregowane wejścia matematyczne, wpisanie problematycznych zadań nie powinno sprawić kłopotu. Warto też pamiętać, że Wolfram oferuje przykładowe działania. Potencjalne problemy prawdopodobnie rozwiąże bogata sekcja przykładów. Warto wspomnieć, że Wolfram jest w stanie prezentować tabele i wykresy.

Kategoria nauka i technologia w Wolfram Alpha

Zrzut ekranu interfejsu użytkownika programu do chemii pokazujący różne narzędzia i zasoby, w tym kategorie "Pierwiastki chemiczne", "Cząsteczki", "Jony chemiczne", "Ilości chemiczne" oraz linki do powiązanych treści i funkcji.
Przykłady w kategorii chemia przetłumaczone za pomocą wtyczki Google Translate. Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Podstawą pracy programu jest przede wszystkim matematyka. Od dłuższego czasu Wolfram Alpha oferuje też szeroki zakres możliwości z zakresu nauki i technologii. Narzędzie odpowie na pytania związane z chemią, biologią, fizyką, jednostkami, czy inżynierią. Umożliwia to użytkownikom nie tylko rozwiązanie konkretnych problemów naukowych, ale także poszerzenie wiedzy w danej dziedzinie dzięki szybkiemu dostępowi do zaawansowanych danych i analiz.

Aby sprawdzić możliwości Wolframa, warto udać się do przykładów z różnych kategorii. Niestety ze względu na bardziej złożone pytania w tym zakresie, użytkownik musi posługiwać się językiem angielskim. Możliwości tłumacza Google mogą być niewystarczające. Do tego większość rezultatów jest prezentowana w formie obrazów, a nie tekstu, przez co rozszerzenie przeglądarki do tłumaczenia nie jest w stanie rozszyfrować odpowiedzi.

Pozostałe możliwości narzędzia

Zrzut ekranu strony Wolfram Alpha z informacjami na temat Leonarda da Vinci, pokazujący datę śmierci, podstawowe informacje osobowe oraz osi czasu z zaznaczonymi datami życia. Na dole widoczny jest obrazek przedstawiający Leonardo da Vinci.
Wyników nie można w prosty sposób przetłumaczyć. Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Poza matematyką i naukami ścisłymi Wolfram Alpha oferuje także informacje z zakresu historii, geografii, ekonomii, a nawet kultury. Możliwe jest sprawdzenie dat historycznych, analiza trendów ekonomicznych, a nawet uzyskanie informacji o dziełach sztuki czy biografiach sławnych ludzi. Platforma ta może służyć również do analizy danych statystycznych, co czyni ją przydatnym narzędziem w różnorodnych badaniach i analizach.

Wolfram Alpha cena

Narzędzie Wolfram Alpha występuje zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji. Wersja darmowa oferuje szeroki zakres funkcji i jest w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników.

Funkcje w wersji Wolfram Alpha Pro

Ekran wyboru planów subskrypcji z trzema opcjami: Basic, Pro i Pro Premium. Plan Pro z ceną £6,50 miesięcznie jest wyróżniony jako "NAJBARDZIEJ POPULARNY".
Fot. WolframAlpha / zrzut ekranu

Wolfram oferuje dwie wersje płatnych planów Pro i Pro Premium. Najwyższy plan wyróżnia się obsługą nieco większych plików (5 kontra 2 MB), a użytkownicy mają pierwszeństwo kontaktów z ekspertami. Zwykły abonament Pro oferuje rozwiązania krok po kroku, możliwość pobierania rezultatów, czy przesyłanie zapytań w formie plików. Pakiet Pro w przeliczeniu na złotówki kosztuje niecałe 33 zł miesięcznie. Za topowy abonament trzeba zapłacić około 55 zł miesięcznie.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw