Dom jednorodzinny z panelemi słonecznymi na dachu.
LINKI AFILIACYJNE

Ile lat wytrzymuje fotowoltaika? Zbadano 15-letnie instalacje i wyniki są zadziwiające

3 minuty czytania
Komentarze

Argument tego, ile lat wytrzymuje fotowoltaika tak naprawdę, był zawsze mocnym orężem w rękach przeciwników instalacji paneli. Nic w tym dziwnego, wszak potrzeba dekad, by sprawdzić, jak tak naprawdę sprawuje się bardziej ekologiczna metoda pozyskiwania energii elektrycznej i co wpływa na jej degradację po latach aktywnego użytkowania.

Dlatego też eksperyment polskich naukowców z 15-letnimi panelami nie jest idealny. Aczkolwiek, pokazuje on zaskakujące odkrycie. Według badania fotowoltaika nie starzeje się tak szybko, jak wskazują to opracowania książkowe. Przykład dwóch instalacji w Niemczech jest tu niezbitym dowodem, pomagającym odkryć przyczyny i tempo starzenia się instalacji fotowoltaicznych w różnych zakątkach Europy i całego świata.

Ile lat wytrzymuje fotowoltaika? Z pewnością więcej niż 15!

Sinsheim, miejscowość gdzie Polscy naukowcy badali, ile lat wytrzymuje fotowoltaika. Miejscowość znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech. Fot. Sven Muller / Mapy Google

Badania opublikowane przez Piotra Olczaka z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk dotyczyły analizy dwóch 15-letnich instalacji w Niemczech, znajdujących się dokładnie w Sinsheim.

  • większej — łącznie 37,8 kW, 252 moduły Suntech po 150 W;
  • mniejszej łącznie 18,48 kW, 112 moduły fotowoltaiczne po 165 W.

Badanie zaznacza, że w swojej aktywności na lata 2004-2021 instalacje wytworzyły łącznie 958 MWh prądu. Degradacja z roku na rok wyglądała w taki sposób, że większa instalacja traciła 0,11% swojej wydajności, a mniejsza 0,20%.

Całościowa degradacja jest większa, ale tylko nieznacznie

Farma fotowoltaiczna z wieloma panelami słonecznymi z widokiem z lotu ptaka, otoczona zielenią. W sam raz na kontrole fotowoltaiki Fotowoltaika w 2024 roku będzie kluczowa.
Fot. Kelly / Pexels

Kiedy mówimy o degradacji paneli na przestrzeni 15 lat, ta wynosi dalej niewiele. Instalacja o większej mocy (37,8 kW) straciła 1,9% wydajności (16 lat eksploatacji), podczas gdy ta mniejsza (18,48 kW), 2,9% (15 lat eksploatacji). Tu warto też przypomnieć, co Piotr Olczak powiedział redakcji Gram w Zielone na temat przyczyn degradacji paneli fotowoltaicznych w środkowo-europejskich warunkach klimatycznych.

Na degradację modułów fotowoltaicznych w naszych warunkach klimatycznych mają wpływ głównie temperatura i wilgotność powietrza. Wysokie wartości temperatury często idą w parze z wysokimi wartościami napromieniowania – co można obserwować w krajach południowych, takich jak Włochy czy Grecja, jak również w miesiącach letnich w Polsce. 

Porównując warunki klimatyczne Polski z innymi krajami, warto nadmienić, że w klimacie nadmorskim (wpływ korozji), jak i w pustynnym panele PV szybciej ulegają degradacji niż w tych panujących na naszych szerokościach geograficznych. Przy czym w tym drugim wypadku produkcja energii przez panele PV w całym cyklu życia jest stosunkowo wysoka w porównaniu np. z możliwościami produkcji energii w krajach takich jak Polska.

Piotr Olczak, wypowiedź dla redakcji Gram w Zielone, artykuł „Ile wiemy o degradacji paneli fotowoltaicznych?”, opublikowany 28 lipca 2023 r.

Przeczytaj także: Gry dla par online — dyskusja na forum.android.com.pl

Warto jednak pamiętać, że mowa o panelach produkowanych przed 2004 rokiem. Nie mamy pojęcia, ile lat wytrzymuje fotowoltaika po omawianym przez naukowców okresie. Tego dowiemy się za kolejne 15 lat, gdy badania zostaną ponownie przeprowadzone, najpewniej przez inny zespół naukowców. Do tego czasu sprawdźcie, jakie zmiany czekają prosumentów w najbliższym czasie.

Zdjęcie otwierające: Depositphotos / manfredxy

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw