Z lewej strony nowoczesny salon z szarą sofą, stolikiem kawowym i dekoracyjnymi przedmiotami, z prawej strony inteligentne dzwonki do drzwi montowane na ścianie.
LINKI AFILIACYJNE

Inteligentne dzwonki do drzwi to nowa „furtka” dla hakerów. Tak mogą zajrzeć do Twojego mieszkania

3 minuty czytania
Komentarze

Inteligentne dzwonki do drzwi to — jak się okazuje — kolejna szkodliwa kategoria produktów, panoszących po AliExpress, Shein czy Temu. Urządzenia współpracujące z aplikacją Aiwit mają ogromne luki bezpieczeństwa, przez które hakerzy mogą podglądać Wasze mieszkania i ustalać dobre godziny włamań. Przełomowe odkrycia redaktorów z portalu Consumer Reports sprawiły, że pierwsze sklepy zdecydowały się na wycofanie produktów z tego segmentu.

Tanie inteligentne dzwonki do drzwi mają poważne luki bezpieczeństwa

Strona internetowa sklepu pokazująca inteligentne dzwonki do drzwi z wizjerem cyfrowym, z dłonią dotykającą dzwonka i balonami z tekstem sugerującymi dwukierunkową komunikację audio.
Inteligentne dzwonki do drzwi zalewają chińskie sklepy internetowe. Jeżeli w opisie zobaczycie wzmiankę o aplikacji Aiwit, bezpiecznym jest nie kupować takiego gadżetu. Fot. Temu / własny zrzut ekranu

Inteligentne dzwonki do drzwi to gadżety, które łączą się z domową siecią poprzez WiFi, ale też często mają wbudowaną kamerę, komunikującą się z ekranem przy naszym domofonie w mieszkaniu. Wiele sprzętów dostępnych na Amazon, Temu, Shein czy też AliExpress jest obsługiwanych przez aplikację Aiwit, bo i w swojej specyfikacji są często tą samą technologią z Chin.

Redaktorzy z Consumer Report odkryli przerażające luki bezpieczeństwa w dzwonkach i aplikacji, gdy jeden z wewnętrznych testerów bezpieczeństwa wysłał im zdjęcia zrobione przy prywatnych domach. Wystarczy założyć konto na Aiwit i przytrzymać przycisk dzwonka na zewnątrz, by prawidłowo sparować gadżet z programem. Oznacza to, że dowolna osoba może podejść na naszą posesję i przejąć kontrolę nad kamerą w dzwonku. A warto też dopowiedzieć, że dzwonki te pokazują nasz adres IP i sieć WiFi bez szyfrowania danych, co jest równie karygodne.

Jak inteligentne dzwonki do drzwi stanowią realne zagrożenie?

Nowoczesne inteligentne dzwonki do drzwi bezprzewodowy z kolorowym ekranem LCD i zewnętrzną kamerą.
Fot. Temu / materiały promocyjne

Nie trzeba być wielkim jasnowidzem, żeby dostrzec zagrożenia. Szczególnie wśród skonfliktowanych par, gdzie np. zazdrosny chłopak może przez kamerkę dzwonka podglądać czasy wyjść i powrotów do posesji. Równie dobrze z aplikacji Aiwit mogliby skorzystać włamywacze, którzy przez podgląd kamerki określą idealny czas na wejście do mieszkania i zabranie najcenniejszych przedmiotów.

Przeczytaj także: Najlepsze gry do spędzania czasu z dziewczyną — dyskusja na forum.android.com.pl

Oczywiście, nie twierdze tutaj, że inteligentne dzwonki do drzwi są złym wynalazkiem. Być może jednak, dopóki problemy z bezpieczeństwem tych urządzeń nie zostaną rozwiązane, odłóżmy plany zakupowe na później lub skorzystajmy z gadżetów mniej związanych z chińskimi platformami e-commerce. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, Temu miało już oczyścić sklep z produktów opartych o Aiwit. Pozostałe platformy nie odpowiedziały jednak na zapytania redakcji Consumer Reports.

Zdjęcie otwierające: AliExpress / materiały promocyjne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw