Tablica reklamowa operatora Orange™ zamontowana na zewnętrznej ścianie budynku. W salonie dowiesz się jak wyłączyć pocztę głosową w Orange.
LINKI AFILIACYJNE

Orange wygasza 3G. Mieszkańcy kolejnych terenów muszą przygotować się na zmianę

3 minuty czytania
Komentarze

Od 2023 roku Orange wygasza 3G. Operator rozłożył jednak proces wyłączania sieci we wspomnianym standardzie na etapy, a ostatnie z nich powinny zostać zakończone w 2025 roku. Do tego terminu pozostało jeszcze trochę czasu, jednak w niektórych miejscowościach użytkownicy usług telekomunikacyjnych będą musieli pożegnać się z 3G znacznie szybciej.

Orange wygasza 3G. Operator przedstawił harmonogram

orange wygasza 3g - maszt telekomunikacyjny operatora
Fot. Blog Orange / materiały prasowe

Wyłączanie 3G przez Orange ma związek ze zbyt małą pojemnością sieci. Operator wygasza 3G w paśmie 900 MHz, by przeznaczyć te częstotliwości na LTE, które daje znacznie większe możliwości użytkownikom ofert subskrypcyjnych, abonamentów komórkowych i taryf na kartę.

W miejsce wyłączonego 3G włączamy sieć 4G. To naturalna zmiana wynikająca z cyklu życia technologii. Dzięki temu będziemy mogli sprostać rosnącemu ruchowi sieciowemu i potrzebom użytkowników. Poprzez wyłączenie 3G i refarming zwiększamy zasięg LTE i poprawiamy jakości usług.

Komunikat Orange

W maju Orange wyłączy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Poniżej dokładny harmonogram:

  • 06-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski;
  • 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki;
  • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.

Z informacji udostępnionych przez operatora wynika, że kolejny etap wygaszania 3G nastąpi we wrześniu i obejmie okolice Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Dokładny harmonogram związany z tymi terenami Orange przedstawi bliżej września.

Jak przygotować się na wyłączenie sieci 3G?

niebieski klasyczny telefon komórkowy nokia 8210 z włączonym ekranem wyświetlający godzinę 12:00
Fot. HMD Global / materiały prasowe

Orange wygasza 3G, robią to także pozostali operatorzy w Polsce. Pojawia się zatem pytanie, jak się na to przygotować.

Aby korzystać z sieci 4G, musimy mieć telefon oraz kartę SIM, które współpracują z siecią 4G i obsługują technologię VoLTE. Żeby to sprawdzić, wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233, a w odpowiedzi otrzymacie informację, czy i co należy zrobić.

Komunikat Orange

Jeśli macie jakikolwiek współczesny smartfon oraz kartę SIM, która nie jest przestarzała, wygaszanie 3G nie powinno stanowić dla was problemu. Po prostu będziecie korzystać z LTE. W gorszej sytuacji mogą być posiadacze klasycznych telefonów, którym zdarza się korzystać z internetu. „Zwykłe” komórki do niedawna rzadko kiedy obsługiwały sieć 4G.

Obecnie w naszym rankingu klasycznych telefonów znajdują się niemal wyłącznie modele obsługujące LTE. W obliczu wyłączania sieci w starszych standardach, jeśli planowaliście zakup takiego urządzenia dla siebie lub np. starszego członka rodziny, najlepiej wybierać właśnie urządzenia kompatybilne z LTE.

Źródło: Blog Orange, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: lma_dp / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw