Kolorowa ilustracja przedstawiająca postać programisty z tabletem w ręce patrzącego na dużą figurę Androida z numerem 15, otoczonego ikonami technologicznymi i narzędziami programistycznymi na niebieskim tle.
LINKI AFILIACYJNE

Google zaprezentowało nowości dla Androida i Wear OS. Na takie funkcje czekałem! [OPINIA]

5 minut czytania
Komentarze

Android to system operacyjny, który stale się rozwija i zaskakuje nowymi funkcjami, aby ułatwić użytkownikom codzienne zadania i zwiększyć ich produktywność. Przy okazji trwających targów MWC (Mobile World Congress w dniach 26-28 lutego 2024) Google postanowiło podzielić się nowościami, które trafią do ekosystemu firmy. Sprawdźmy zatem, czego można oczekiwać w systemach Android i Wear OS, a także Android Auto. Każdy powinien znaleźć tu coś, co go ucieszy.

Nowości dla systemu Android

Lepsze wsparcie dostępności

Kolorowa ilustracja przedstawiająca postać programisty z tabletem w ręce patrzącego na dużą figurę Androida z numerem 15, otoczonego ikonami technologicznymi i narzędziami programistycznymi na niebieskim tle.
Wygenerowane przez DALL-E

Pierwsza nowość trafiła do dość mało popularnej aplikacji Lookout. Wspiera ona osoby z dysfunkcjami wzroku, przy użyciu technologii rozpoznawania obrazów, umożliwiając im szybsze i wygodniejsze załatwianie codziennych spraw. Dzięki aparatowi w smartfonie Lookout dostarcza informacje o otaczającym świecie, co ułatwia wykonywanie zadań, takich jak sprawdzanie poczty czy organizowanie zakupów. Program ten to dowód na to, że Google dąży do powszechnego dostępu do informacji o otaczającym nas świecie.

Cieszy zatem fakt, że gigant zapowiedział podpisy obrazów w Lookout. Jest to funkcja, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania opisów zdjęć, obrazów online i obrazów w wiadomościach dla użytkowników niewidomych i słabowidzących. Jedynym minusem tego udogodnienia jest fakt, że funkcja działa na razie tylko po angielsku.

Nowe funkcje w Androidzie, Wear OS i Android Auto

Kolejna nowość dotyczy Lens w Mapach Google. Pojawiła się tu funkcja TalkBack, która przeczyta to, co zobaczyła na ekranie. Program na głos na przykład przeczyta, że użytkownik znajduje się obok restauracji i w jakiej odległości. Jest to bardzo ważne, dla osób, które chcą zidentyfikować przestrzeń, w której się znajdują.

Zmiany w aplikacjach

Zakreślanie w Dokumentach Google
Fot. Google / Materiały prasowe

Pierwszą zmianę w aplikacjach docenią użytkownicy programu Dokumenty. Pojawiła się tu bardzo przydatna funkcja tworzenia odręcznych notatek za pomocą palca lub rysika. Jest to szczególnie użyteczne np. w szkole lub na uczelni, kiedy warto coś zaznaczyć i dodatkowo skomentować. Muszę wspomnieć, że w tym obszarze Google stworzyło specjalne narzędzie, które umożliwia wybór kolorów i wirtualnych długopisów, ołówków i piór, aby wprowadzanie treści było łatwiejsze. Doceniam nietuzinkową nowość, ale z niej nie skorzystam, ponieważ na co dzień wolę aplikację Microsoft 365.  

Nowa funkcja Spotify na smartfonie z Androidem
Fot. Google / Materiały prasowe

Co ciekawe, interesująca funkcja pojawi się w Spotify, które oczywiście nie jest aplikacją Google. Jednak amerykański gigant nie zapomniał o fanach muzyki, którzy potrzebują lepszego interfejsu. W tym obszarze zadbano o nowe elementy sterujące przesyłaniem dla Spotify na Androida. Pozwalają one użytkownikom łatwo przełączać się między urządzeniami podczas odtwarzania multimediów w Spotify. Funkcja ta jest od dawna dostępna dla YouTube Music, cieszy zatem fakt, że Google wspiera też usługę konkurenta.

Nowości pojawią się też w aplikacji Health Connect dla Fitbit. Program pokazywać będzie pełniejszy obraz danych dotyczących zdrowia i kondycji użytkowników z kilku aplikacji (np. AllTrails, Oura Ring i MyFitnessPal) i urządzeń do noszenia. W zakładce prezentującej dane z bieżącego dnia znaleźć można dane dotyczące ćwiczeń, kroków, spalonych kalorii, pokonanych pięter i przebytego dystansu. Z uwagi na to, że nie używam produktów Fitbit, z tej nowości nie skorzystam.

Gemini w aplikacji Wiadomości od Google w systemie Android
Fot. Google / Materiały prasowe

Ostatnią nowością w tej sekcji jest Gemini dla Wiadomości Google. W aplikacji pojawi się czatbot, z którym użytkownicy mogą rozmawiać w celu tworzenia wiadomości, przeprowadzania burzy mózgów, planowania wydarzeń itp. Jestem jednak bardzo sceptyczny co do funkcji AI od Google, po jej ostatnich problemach. Przypomnę, że Gemini unikało pokazywania białych mężczyzn, co wzbudziło ogromne kontrowersje wśród użytkowników.

Nowości w Wear OS

Google nie zapomina o rozwoju platformy na zegarki – Wear OS. Pierwszą nowością, jaka została zapowiedziana pod koniec lutego 2024 roku, jest dostęp do kart Portfela Google. Chodzi o możliwość używania kart pokładowych, biletów na wydarzenia, karnetów na siłownię, kart lojalnościowych i innych danych bezpośrednio z zegarka. To bardzo przydatna funkcja – chętnie skorzystam.

Mapy Google na zegarku z systemem Wear OS
Fot. Google / Materiały prasowe

Jednak najbardziej zainteresowała mnie nowość w aplikacji Mapy Google dla Wear OS. Niejednokrotnie korzystałem z nawigacji na zegarku, co pozwalało mi dostać się w pożądane miejsce, nie spoglądając na telefon. Teraz Google zamierza wzbogacić tę funkcję o wskazówki dotyczące transportu publicznego. Aplikacja pozwoli sprawdzić godziny odjazdów autobusów bezpośrednio na smartwatchu! Na pewno wypróbuję tę funkcję.

Udogodnienie w Android Auto

Nowa funkcja podsumowania wiadomości w Android Auto
Fot. Google / Materiały prasowe

Interesująca nowość trafi też na Android Auto. Chodzi o podsumowania wiadomości. Funkcja ta wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego podsumowywania długich SMS-ów lub czatów grupowych i sugerowania odpowiednich odpowiedzi, lub działań podczas jazdy. Jednym dotknięciem można zareagować na otrzymane powiadomienie lub wykonać połączenie. Jest to z pewnością przydatna funkcja, która pozwoli zmniejszyć skupienie uwagi na ekranie. Warto też sprawdzić, jak wyłączyć asystenta Google, żeby nie wygłaszał Wam zbędnych komunikatów.

Źródło: Google

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw