Stoisko firmy Qualcomm na targach z dużym, podświetlanym logo firmy na górze, otoczone oświetleniem scenicznym i niebieskim tłem.

Snapdragon 8 Gen 4 potwierdzony. Premiera w październiku

2 minuty czytania
Komentarze

W październiku 2023 roku Qualcomm, podczas Snapdragon Summit, wydarzenia zorganizowanego na Hawajach, zaprezentował układ Snapdragon 8 Gen 3. Rok później w tych samych okolicznościach, ma pojawić się jego następca, Snapdragon 8 Gen 4. Co o nim wiemy?

Zapowiedź Snapdragon 8 Gen 4. Procesor Qualcomm Snapdragon umieszczony na płytce z obwodami drukowanymi o niskim oświetleniu.
Fot. Qualcomm / materiały prasowe

Oficjalne potwierdzenie z MWC 2024

Poznaliśmy nie tylko datę premiery Snapdragona 8 Gen 4, ale też wykorzystanie rdzeni Oryon. Dlaczego jest to istotne? Do tej pory mobilne Snapdragony wykorzystywały rdzenie Kryo. Dopiero Snapdragon X Elite, czyli chipset do komputerów stacjonarnych oparty na architekturze ARM, dostał rdzenie procesora Oryon. Ma to być układ mocny i wydajny, przewyższający nawet najnowsze chipy Apple z serii M.

Teraz ten sam procesor będzie dostępny także w układach mobilnych, a dzięki włączeniu rdzeni procesora Oryon do Snapdragona 8 Gen 4, flagowce z Androidem będą mogły konkurować z chipsetami Apple z serii A w iPhone’ach.

Rdzenie Oryon oraz datę premiery najnowszego flagowego układu, zapowiedział sam Don McGuire, dyrektor ds. marketingu w Qualcomm, w dwuminutowym nagraniu ze stoiska firmy na MWC.

Tłumaczenie: CMO @donnymac jest w tym tygodniu w Europie na #MWC24 i ma dla Ciebie specjalną wiadomość oraz tajne informacje.

Specyfikacja układu Snapdragon 8 Gen 4

Podobno przyszły flagowy Snapdragon zostanie wyprodukowany w procesie technologicznym TSMC drugiej generacji 3 nm. Może dostać ulepszony procesor NPU, aby zapewnić lepszą wydajność sztucznej inteligencji na urządzeniu.

Według plotek będzie wyposażony w ośmiordzeniową konfigurację w postaci klastra (2+6), zawierającego dwa rdzenie o wysokiej wydajności i sześć rdzeni o wysokiej wydajności. Poza tym po raz pierwszy producent prawdopodobnie podniesie maksymalną częstotliwość do 4,0 GHz, czyli znacznie więcej niż częstotliwość taktowania Snapdragona 8 Gen 3 na rdzeniu Cortex-X4.

Będzie jeszcze jeden Snapdragon z serii 8?

Krążą też plotki, że przed ogłoszeniem Snapdragona 8 Gen 4, Qualcomm zaprezentuje jeszcze jeden układ z serii Snapdragon 8. Nadano mu oznaczenie SM8635 i ma zawierać jeden rdzeń Cortex-X4 o taktowaniu 2,9 GHz oraz procesor graficzny Adreno 735.

Podobno chip ten został wyprodukowany w procesie technologicznym 4 nm firmy TSMC, a jego wynik w AnTuTu wynosi około 1,7 miliona. Prawdopodobnie, biorąc pod uwagę kategorię cenową, będzie umieszczony pomiędzy Snapdragonem 8 Gen 2 i Gen 3 – producent może go nazwać Snapdragon 8s Gen 2 lub Snapdragon 8 Gen 3 Lite.

Brak procesorów z Tajwanu - czarny scenariusz USA
Fot. TSMC / materiały prasowe

Źródło: gsmarena, beebom. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw