Wstęp do cyklu „Android w zastosowaniach biznesowych”

2 minuty czytania
Komentarze
android-business

Bolączką systemu Android długo było to, że nie miał on jasno określonego targetu użytkowników. Starał się być systemem dla każdego, a jak wiadomo – jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Brak jednolitego standardu i różnice w wersjach zainstalowanych na różnych urządzeniach z początku wydawały się nieuniknionym problemem. Zastanawiano się czy z czasem nie spowoduje to braku kompatybilności aplikacji pomiędzy urządzeniami. Google wyszło jednak naprzeciw oczekiwaniom – najpierw wypuszczając na rynek model Nexus One, następnie zapowiadając zmianę sposobu aktualizacji urządzeń od wersji systemu 2.2.  A należy pamiętać, że jednolity standard i kompatybilność to podstawowe kwestie, na które zwraca uwagę wiele firm przy wyborze urządzeń biznesowych.

Wiele się w tym temacie zmieniło i Android jako OS zaczął „dojrzewać”, pojawił się na urządzeniach innych niż telefony komórkowe, zyskał bardzo wielu nowych użytkowników w stosunkowo krótkim czasie. Spowodowało to powstawanie coraz większej ilości aplikacji, w tym tych skierowanych do użytkowników biznesowych. Dzięki temu dziś śmiało można mówić, że się w takim użytkowaniu dobrze sprawdza. A z uwagi na to, że coraz więcej firm, również ze względu na cenę, proponuje telefon z systemem Google swoim pracownikom warto na nowo przyjrzeć się rozwiązaniem jakie oferuje.

Rynek rozwiązań mobilnych skierowanych do biznesu przeżywa teraz bardzo ciekawy okres. Wybór platformy dla naszej firmy wydaje się trudny jak nigdy dotąd. Android staje się coraz bardziej rozsądną opcją. Alternatywą dla niego jest przecież przestarzały, toporny w obsłudze i przez wielu uznany za martwy WM, niemłody już Blackberry (którego użytkowanie w mniejszych firmach okazuje się zbyt drogie) i iPhone, którego eliminuje brak multitaskingu. Jeżeli tylko Google nie popełni żadnego błędu, jeśli faktycznie wersja 2.2 zunifikuje wersje systemu instalowane na urządzeniach, a producenci sprzętu będą zmotywowani do wspierania swoich telefonów Android ma bardzo poważne szanse na sukces na tym polu.

Planowane tematy artykułów (mam nadzieję, że dzięki Waszym propozycjom w komentarzach tematów będzie więcej)

  • kalendarze
  • zadania
  • synchronizacja danych (m.in. exchange)
  • komunikacja
  • narzędzia ekonomiczne

W cotygodniowych tekstach omówię powyższe zagadnienia i przybliżę Wam jak skutecznie wykorzystywać funkcje i narzędzia, które oferują nam system Android i Android Market przy wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Prawdopodobnie większość z nich przyda się każdej aktywnej osobie, więc do czytania zachęcam wszystkich.

Motyw