Kamera przemysłowa zamontowana na ścianie na zewnątrz budynku; w czerwonym okręgu widoczny jest obraz urządzenia przypominającego zakłócacz sygnału.
LINKI AFILIACYJNE

Zagłuszacz sygnału Wi-Fi to nowy sposób na włamanie, przed którym praktycznie nie da się obronić

2 minuty czytania
Komentarze

Zagłuszacz sygnału Wi-Fi to nowe narzędzie w rękach złodziei, które okazało się kluczem do ominięcia zabezpieczeń alarmowych. Na takie ataki najbardziej narażone są domy wyposażone w inteligentne systemy. To paradoks, bo właśnie one miały zapewniać większą ochronę opartą o nowoczesne technologie. Jak pokazują jednak incydenty w USA, tradycyjne zamki mogą okazać się bardziej godne zaufania.

Zagłuszacz sygnału Wi-Fi. Smartfon z uruchomioną aplikacją mieszkaniową - być może usługą typu cyfrowy najem. W tle widać drzwi do mieszkania
Fot. aa-w / Depositphotos

Klucz do inteligentnego domu? Zagłuszacz sygnału Wi-Fi

Inteligentne systemy bezpieczeństwa są podatne na ataki, ponieważ technologia staje się tańsza i łatwiejsza do zdobycia. A przecież to właśnie smart home (pl. inteligentny dom) miał dawać nam poczucie bezpieczeństwa…

Paradoks polega na tym, że technologie inteligentnego domu, które miały zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa, w pewnych okolicznościach mogą stać się słabym ogniwem. Dzieje się tak dlatego, że wiele z tych systemów polega na połączeniach bezprzewodowych i internetowych do przesyłania danych i zarządzania, co może być wykorzystywane przez złodziei. Zastosowanie urządzeń takich jak zagłuszacz Wi-Fi pozwala na neutralizowanie działania kamer, czujników ruchu czy alarmów, tworząc lukę, którą przestępcy wykorzystują do włamania bez ryzyka natychmiastowego wykrycia.

Złodzieje zacierają po sobie ślady

Użycie narzędzi, takich jak zagłuszacz sygnału Wi-Fi, zostało zaobserwowane podczas włamań w różnych stanach USA, w tym w Minnesocie, Connecticut i Massachusetts. Złodzieje, wykorzystując te urządzenia, mogą dezaktywować kamery bezpieczeństwa i inne systemy poprzez zakłócanie sieci, co uniemożliwia przesyłanie danych do właściciela domu lub firm zajmujących się monitorowaniem bezpieczeństwa. Dzięki temu zacierają po sobie ślady.

Ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Mark Lanterman w wypowiedzi dla serwisu informacyjnego KARE11 oznajmił, że zagłuszacz Wi-Fi nie blokuje sygnału, ale przeciąża sieci bezprzewodowe, przez co rzeczywisty ruch nie może przedostać się do urządzeń.

Tłumaczenie: Mieszkańcy Ediny (miasto w stanie Minnesota w USA – przyp. red.) ostrzegali, że włamywacze mogą używać „zagłuszaczy Wi-Fi”

Źródło: Techspot, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Fot. Towfiqu barbhuiya / Pexels / jammer.pl / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw