Osoba trzymająca apple iPhone 15 Pro wyświetlający stronę internetową z artykułami o tematyce Android, z widocznym logo serwisu i zielonym paskiem stanu u góry ekranu.
LINKI AFILIACYJNE

Apple stworzyło własną sztuczną inteligencję. Dla iPhone’ów to mógłby być przełom

2 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja (AI) w imponującym tempie zyskuje na popularności. Apple dokłada cegiełkę do rozwoju technologii wprowadzając na rynek MGIE (Model Generatywnej Edycji Obrazu). Jakie są możliwości nietypowego narzędzia giganta z Cupertino?

MGIE — sztuczna inteligencja od Apple

Czerwone logo Apple na tle jasnej ściany z pionowymi czarnymi liniami.
Fot. Depositphotos/ChinaImages

Przełomowe rozwiązanie AI zostało opracowane przez Apple i badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. MGIE, czyli Model Generatywnej Edycji Obrazu wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego do transformacji i edycji obrazów na podstawie tekstowych instrukcji. W praktyce oznacza to, że użytkownik może edytować zdjęcie na podstawie wypowiedzianej lub wpisanej komendy. Dzięki zastosowaniu technik generatywnej sztucznej inteligencji, model ten jest w stanie rozumieć kontekst polecenia i odpowiednio dostosowywać obraz. Narzędzie ma zachować naturalność grafik i wysoką jakość.

Imponujące możliwości technologii

Gotowy obraz przedstawia ceglany zamek z dodanymi ptakami w locie nad jego wieżami, co nadaje scenie poczucie wolności i dynamiki.
MGIE przesadził z dodaniem ptactwa
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Możliwości narzędzia przypominają mi Generative fill w Adobe Photoshop, natomiast główną zaletą MGIE jest łatwość obsługi. Użytkownik nie musi uczyć się sterowania, żeby skorzystać z zaawansowanej i realistycznej edycji. Narzędzie otwiera drzwi do niezliczonych możliwości w zakresie modyfikacji i tworzenia obrazów. Może to obejmować wszystko, od prostych korekt, takich jak zmiana warunków pogodowych, po bardziej skomplikowane transformacje, takie jak zmiana kompozycji obrazu. Co więcej, MGIE jest projektem Open-source, więc każdy może przetestować rozwiązanie we własnym zakresie. Do skorzystania z MGIE nie potrzebujesz drogiego zestawu komputerowego do 5000 zł, czy laptopa gamingowego do 4000 zł. Rozwiązanie wypróbujesz w swojej przeglądarce.

Potencjał w ekosystemie Apple

Apple iPhone 15 Pro leżący na białym stole obok klawiatury i rośliny doniczkowej, z ekranem wyświetlającym kolorowe ikony aplikacji i zdjęcie mapy Polski.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Samsung wraz z serią Galaxy S24 wprowadził AI w świat smartfonów. O imponujących funkcjach Galaxy AI, przeczytasz w recenzji Samsunga Galaxy S24. Apple w kontekście AI w smartfonach zostało postawione przed faktem dokonanym i obecnie musi gonić konkurencję. Udoskonalenie iPhone’ów nie jest głównym celem powstania MGIE, natomiast potencjał technologii jest ogromny. Edycja fotek bez dotykania ekranu jest wizją, która mogłaby zdetronizować Galaxy AI. Integracja MGIE z produktami i usługami Apple umocniłaby pozycję producenta, a także wzbogaciłaby doświadczenia użytkowników.

Źródło: venturebeat, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw