Inteligentny interfejs użytkownika na ekranie smartfona i monitora z napisami "Good morning" i "Hello, Lisa. How can I help you today?" oraz logo "Gemini" na ciemnym tle.

Google Bard idzie w odstawkę. Gemini robi wszystko lepiej, ale trzeba też zapłacić

3 minuty czytania
Komentarze

Zmiany w Google dotknęły właśnie ich segmentu AI. Nie ma już Bard, a jest Gemini, co firma sama opisuje jako wejście w nową erę. Razem z tym nowym otwarcie, pojawia się także Gemini Advanced, który wykorzystuje najbardziej zaawansowany model Ultra. Ten ma radzić sobie z rozmowami i rozumieniem instrukcji znacznie lepiej, a korzystać z niego może każdy. Pod warunkiem, że zdecyduje się wykupić abonament.

Bard zmienia się w Gemini

Grafika promocyjna z napisem "The Gemini era", ikonami aplikacji, i abstrakcyjnymi grafikami w tle na czarnym tle oraz dodatkowym tekstem "Ultra 1.0".
Fot. Google / materiały prasowe

Wraz z rozwojem swojego AI, Google postanowiło zmienić także nazwę. Google Bard, który został przedstawiony w zeszłym roku (2023), od teraz znany będzie jako Google Gemini. I w związku z tym, że wykorzystywany jest tutaj najbardziej zaawansowany model AI od Google, postanowiono to podkreślić, zmieniając nazwę. Informacje o tej zmianie pojawiały się wcześniej w sieci, a teraz Google oficjalnie je potwierdziło. Gemini korzysta z modelu Pro 1.0 i jest zdolny do prowadzenia rozmów w ponad 40 językach, a dostępny jest w 230 krajach i regionach. Oczywiście także w Polsce.

Wideo pokazujące zmianę z Google Bard na Gemini.

Jednak Gemini to już coś więcej niż tylko modele. Wspiera cały nasz ekosystem – od produktów, z których korzystają miliardy użytkowników i użytkowniczek każdego dnia, po API i platformy ułatwiające programistom i programistkom oraz firmom wprowadzanie innowacje. Nasz największy model, Ultra 1.0, jako pierwszy uzyskał lepsze wyniki niż eksperci w masowym wielozadaniowym rozumieniu języka (MMLU) – teście, który sprawdza wiedzę i umiejętności rozwiązywania problemów z 57 dziedzin, m.in. matematyki, fizyki, historii, prawa, medycyny i etyki.

Google, informacja prasowa

Wkrótce ma zostać także udostępniona aplikacja Gemini na Androida, ale będzie też dostęp do usługi na iOS.

Gemini Advanced

Zrzut ekranu przedstawiający trzy pakietowe opcje przechowywania danych Google One: 15 GB (bieżący pakiet), Podstawowy 100 GB i Premium 2 TB, z podanymi cenami, funkcjami oraz przyciskami "Skorzystaj z oferty".
Widok cennika usługi Google One z dostępem do AI Premium.
Fot. Google One, zrzut ekranu

Wersja Advanced wykorzystuje najbardziej zaawansowany z modeli Ultra 1.0, a dostęp do niej można uzyskać, wykupując abonament Google One AI Premium. Ten oferuje dodatkowe miejsce na dysku w chmurze (2 TB) Google, ale i możliwość skorzystania z nowego modelu. Cena w Polsce to obecnie 97,99 złotych miesięcznie i przez pierwsze dwa miesiące można korzystać z okresu próbnego, za który nie trzeba będzie płacić. Oprócz możliwości testowania Advanced, subskrybenci AI Premium za jakiś czas będą mogli używać Gemini w Gmailu, Dokumentach, Prezentacjach czy Arkuszach.

Wideo pokazujące możliwości nowego modelu.

Advanced pozwala na prowadzenie dłuższych rozmów i ma lepiej rozumieć prompty oraz ich kontekst. Google przekonuje, że Advanced będzie w stanie dostosować się do naszego stylu uczenia się i tworzenia promptów (poleceń). Obecnie można prowadzić rozmowy tylko w języku angielskim, ale z czasem mają pojawić się także inne.

Źródło: Google Blog. Zdjęcie otwierające: Google / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw